Daha çok yiğitler muhtaç olur kuru soğana… - Kayseri Deniz Postası

İlhan Deniz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ilhanAdliye muhabirimiz, yazı ileri müdürümüz Şeref Kahraman’ın adliyede dün bir haberini okudum.

Haberde aynen şöyle diyordu: “Kayseri’de 17 yaşındaki öz kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan 53 yaşındaki sanık, her satırı iğrenç, her satırı korkunç ifadesi sonrası tutuklandı. O baba akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti ve akıl sağlığı raporu için Şehir Hastanesi’ne sevk edilecek.”

Bu haber üzerine söylenecek çok söz bulamıyorum.

Bu haberden önce birkaç kelam etmek istiyorum. Memleketimizin geldiği noktada uğraştığımız, ilgilendiğimiz, patatesti, soğandı, seçimdi, geçimdi.

Yaşamın gerçek yüzüne baktığımız zaman neler dönüyor?

Emniyet güçlerimize dahi başkaldırabilecek, kurşun sıkacak kadar insanlarımız sapıttı. Dün akşamki saldırıda bir şüpheli şahıs pompalı ile polisimize ateş etti, polisimizin durumu kritik. Allah polisimize acil şifalar versin.

Bir taraftan da bu haberleri okuyoruz.

İnsanı, babayı, evladı bu olayları gördükçe nasıl tarif edeceğiz?

Babasının öz kızına cinsel istismarda bulunduğu iddia ediliyor. Bunun adı baba mıdır, hatta yaratılmışların içerisinde adımıza insan diyoruz, bu insan mıdır?

İnsanlığının farkında olmayan bir yaratık öz yavrusuna, öz be öz kız çocuğuna cinsel istismarda bulunabiliyor. Bunu kabullenmem bir baba olarak imkansız. 

Geldiğimiz noktada ortaya çıkan yasanın sadeleşip, herkesin anlayacağı dilde düzenlenmesi ve toplumu bir noktada ortak yaşamda idare edilebilmesi için cezaların katiyen caydırıcılığının en üst seviyede olması sağlanmalı.

Bunu derken öncelikle eğitimin yeniden düzenlenmesi, eğitim gören insanın ulaşacağı noktada hangi meslek olursa olsun yaptığı işte vasıflı hale getirilerek ülkeye ve insanlığa faydalı olabilmesini sağlayacak bir eğitim sisteminin ortaya konulması elzemdir.

Yaşadığımız ülkenin kurallarına uygun yaşayabilecek insan neslinin yetiştirilmesi de elzemdir. Bunlar yapılmadığı sürece daha çok yiğitler muhtaç olur kuru soğana… Daha çok sapıklar ortalarda gezer, cinsel istismarlar ortaya çıkar. Daha çok ruh hastaları, katiller, emniyet güçleri ve askerimize kurşun sıkmaya yeltenmeyi kendisinde hak görür.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım