Can taşıyan her varlığa iyilik yapın… - Kayseri Deniz Postası

İlhan Deniz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ilhanDünya Kediler Günü imiş, sosyal medya kedi fotoğrafları ile doldu, taştı.

Bunlardan habersiz olan kediler bile sadece bir gün hatırlanmaya başlandı.

Ama onları sadece bir gün değil, her gün sevelim lütfen.

Çünkü barınmak ve karın doyurmak gibi çok büyük sorunları olan ve de çaresizce kuytularda, köşelerde yaşamaya çalışan zararsız canlılar onlar.

Can taşıyan her varlığa yapılan iyilik sevaptır.

Özellikle sokakta yaşamak zorunda kalan yardıma muhtaç hayvanlara su ve yiyecek vermeyi ihmal etmeyelim.

Hayvanların eşya olarak görülmediği ve hayvanlara karşı her türlü şiddetin suç olduğu daha medeni bir toplum olabilmek dileğiyle..

Ayrıca İslamiyet'te kediler "temizlik" ile simgelenmiştir ve saygın bir yer edinmişlerdir.

Sizlere bu konu ile ilgili bir hikayeyi paylaşarak veda ediyorum:

“Hz. Muhammed, Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuş. Siyah beyaz bir Habeş kedisiymiş Müezza. Ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. Bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin Müezza'nın soyundan geldiği kabul edilir. Müezza, muhtemelen bir sokak kedisiydi ve Mekke'nin sıcak kavurucu çöl sokaklarından Hz. Muhammed'in ilgisi ile kurtulmuştu.

Hz. Muhammed, kedisi Müezza'yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammed'in giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Hz. Muhammed, Müezza'yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. Hz. Muhammed, kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiram Ebu Nuaym "Ya Resul o sudan kedi içti" deyince, Resulullah "Onlar en temiz ağıza sahiptirler" buyurmuş ve abdest almıştır (Hadisi Nakleden Peygamberimizin eşi Hz. Aişe).”

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım