Dolandırıcılara dikkat! - Kayseri Deniz Postası

İlhan Deniz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ilhanSon yıllarda telefon dolandırıcılarının akla hayale gelmeyecek yöntemlerle vatandaşları dolandırması karşısında devlet kurumları da tedbir almaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde telefonuma bir SMS geldi.

İçişleri Bakanlığı’ndan…

Bir uyarı SMS'i atan Bakanlık, mesajında şu ifadeleri kullandı: "Kendisini telefonda polis, asker ve savcı olarak tanıtıp, ‘adınız FETÖ/PDY vb. terör örgütlerinin soruşturmasına karıştı’ diyerek para ve altın isteyenlere inanmayın."

Geçtiğimiz günlerde Valilik de görevli kamu görevlilerinin isimlerini kullanarak, çeşitli gerekçelerle verilen hesaplara para yatırılmasını istedikleri belirtildi. İş insanları ve vatandaşların bu tür kişilere kesinlikle itibar etmemeleri, böyle bir durumda derhal güvenlik birimlerine müracaat etmeleri gerektiğine dikkat çekildi.

Ardından Büyükşehir Belediyesi bazı kişilerin zaman zaman Kayseri Büyükşehir Belediyesi ya da bazı bürokratların adını kullanarak yardım amaçlı para talebinde bulunduklarının tespit edildiği belirtildi.

Belediye ya da bürokratların hiçbir şekilde ve hiçbir kimseden para talebinde bulunmadığı vurgulanan açıklamada, bu tür taleplerde bulunan kişilerin tek amacının dolandırıcılık olduğu ifade edildi.

Açıklamada, art niyetli kişilerden gelecek tekliflerin ve telefonların dikkate alınmaması gerektiği belirtilerek, bu durumla karşılaşan vatandaşların bir an önce polise ihbarda bulunmaları istendi.

Ve son olarak Kayseri Adliyesi’nde geçtiğimiz günlerde bir dava oldu.

Bu uyarıların ne kadar doğru olduğu ve halkımıza bir çözüm olduğu öyle güzel anlaşılmış ki, bu duruma çok sevindim.

Adliyede kendisini vali yardımcısı olarak tanıtan bir şahıs lösemili bir hastaya para yardımı yapıldığını söyleyip, IBAN numarası vermiş, kuşkulanan işadamı hemen valiliği aramış, bakmış ki öyle bir durum yok, hemen gidip polise şikayetçi olmuş.

Kendisini arayan şahıs yakalandı ve hapis cezası aldı.

Sevgili okuyucular, sizler de aman dikkat edin, sizi yabancı numara ile arayan kişilerin söylediklerine hemen itibar etmeyin.

Canınız yanmasın…

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım