İlhan Deniz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ilhanDünyanın her tarafını sarmaya başlayan corona (Korana ) Virüsü hızlı yayılan ölümcül ve henüz aşıları   oluşturulmamış bir hastalık. Yani sınır komşu ülkelerde görülmeye başlayan bu hastalık yavaş yavaş ülkemizde tehdit etmeye başladı. Kimileri biyolojik savaş der kimileri yaban hayvanlarından insanlara bulaştı der.Kim ne der bilmem ama biz bu konuda ne yaptık, nasıl önlemler aldık bilmiyoruz.Biz derken tabiiki de devletimizi yönetenlerden,tıp bilim insanlarımızdan bahsediyorum.

 

Bu hastalığa karşı nasıl önlemler alınması gerektiğini medya aracılığıyla vatandaşa  duyurulması  ve hatta bu hastalığı kapmış birinin ne yapması gerektiğini  kim biliyor?

Vatandaşın medya aracılığı ile duyduğu  corona virüsü dünyaya hızla yayılıyor, şu ülkelerde görülmeye başlandı , bu ülkede şu kadar insan öldü gibi haberler başka kim ne biliyor ; Nasıl bir durumdayız arkadaşlar.bu konu öyle bir hal almış ki sokaklarda alakasız insanlarda can telaş  bir koşuşturma hatta bu telaşla koşuşturanlara diğer şehirlerdeki eş dost tanıdığını arayıp aman ha orda ne kadar bulursanız alın gönderin diye siparişler veriyorlar neyden mi bahsediyorum eldiven maske neymiş efendim piyasadan toplayıp iki kat fiyatına hatta dolar bazında Çin’e satacaklarmış Allah Allah  herkes düşmüş  para peşine ya arkadaşlar bu iş bu kadar basitmi sokaktaki simsarlar bile şehir, şehir eldiven,  maske  arıyor  Çin’e satmak için. Hatta Ankara’dan, Kayseri’den beni bile birkaç kişi aradı aman maske eldiven bulalım diye bunlarla da karşılaşınca bu yazıyı kaleme almak istedim.

Bu corona virüsü ile ülkece böylemi mücadele edeceğiz?Böyle mi bu hastalıktan korunacağız? Ne devlet yetkilileri, ne tıp insanları çıkıp bir şeyler söylemiyor. Allah’tan Canan Karatay hoca varda çıktı ‘kelle paça’ dedi,yoksa ne yiyeceğimiz bile belli değildi.

İster biyolojik savaş isterse yabandan bulaşan hastalık olsun ben bilmem benim bildiğim eskilerden duyardım büyüklerimizden (eden eyleyen kurtulur bacadan bakanın gözü çıkar ) diye benden söylemesi .

Aklım erdiği şudur ki böyle durumlarda devlet yönetenler vatandaşını doğru bilgilendirecek ve  onu koruyacak önlemleri almalı ve organizeyi iyi yapmalı yani tıp bilim insanlarıyla, medya insanlarıyla,  devlet kurumlarıyla,sivil toplum kuruluşlarıyla  ve diğer çalışılması gereken iş insanlarıyla iyi örgütlenmeli.

Mesela  bu virüsün ülkemize sirayet etmesi durumunda devlet yönetenlerin hazırlıkları tamam mı? Tıp camiası bu duruma hazır mı? Devlet yönetenler  vatandaşına yetecek maske, eldiven hazırlandı mı?  vatandaşın bu hastalığa kapıldığında bireysel ne yapması gerektiğini doğru bilgilendirdi mi? Yeterince sağlık kurumlarımız her şehirde oluşturuldu mu? İğne, ilaç, hap, şurup,aşı bunlardan bahsetmiyorum bile. Aşısı olsa herhalde şimdiye kadar aşı vurulması, başlamış olması gerekirdi yoksa testi kırıldıktan sonra  önlemalmanın kime ne faydası var, öyle değil mi?

Onun için geçtik bunları…Devlet yöneticilerimiz en azından yapılması gerekenler konusunda vatandaşını  korumak ve doğru bilgilendirmek için çoktan harekete geçmesi gerekmezmi?

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar