İlhan Deniz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ilhanKorona virüsü…

Artık dünyanın korkulu bir rüyası oldu…

Türkiye’de de telaş var…

26 Şubat 2020’de bir köşe yazısı kaleme almıştım. Yazımın başlığı ‘Biz ne yaptık?’tı.

Bu hastalığa karşı nasıl önlemler alınması gerektiğini medya aracılığıyla vatandaşa  duyurulması  ve hatta bu hastalığı kapmış birinin ne yapması gerektiğini  kim biliyor?

Yazımda ‘Böyle durumlarda devlet yönetenler vatandaşını doğru bilgilendirecek ve  onu koruyacak önlemleri almalı ve organizeyi iyi yapmalı yani tıp bilim insanlarıyla, medya insanlarıyla,  devlet kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla  ve diğer çalışılması gereken iş insanlarıyla iyi örgütlenmeli’ demiştim.

Devlet yöneticilerimiz en azından yapılması gerekenler konusunda vatandaşını  korumak ve doğru bilgilendirmek için çoktan harekete geçmesi gerekmez mi? diye uyarıda bulunmuştum.

Ve beklenen açıklama Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından geldi…

Açıklamadan ziyade bu virüs ile ilgili bilgilendirici bir çalışma başlatıldı…

12 sayfalık bir çalışmada Bakanlık, korona virüs nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir, korunmak için ne yapmalıdır? gibi sıkça sorulan sorulara cevap verildi.

Bakanlıktan şu bilgiler verildi:

Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız,burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Yeni Koronavirüs’ü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

Halen hastalığa özel bilinen bir tedavi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulanmaktadır.

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.

Sağlıcakla kalın sevgili okurlar…

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar