Kayseri Deniz Postası - Yüreğimiz bayram yeri

 

 

Gürsel Atasü
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

atasuMustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, Salih Bozok, Muzaffer Kılıç, Cevat Abbas Gürer...

 

Anıların, mektupların, günlüklerin, Edebiyata dökülen Tarihin içine sizi götüren güzel bir eserden bahsediyorum efendim. 30 Ağustos Hatıraları...

30 Ağustos Zaferi hakkında başta Mustafa Kemal olmak üzere ordulara komutanlık etmiş olan, planı hazırlayan ve Mustafa Kemal’in yanında bulunan kişilerin anılarından oluşan bir eser. 26 Ağustos’tan itibaren olayları en canlı anlatan kişi olan Salih Bozok’un yer aldığı, savaş  meydanlarında kendinizi bulduğunuz, ya da bir anda Kütahya, Eskişehir veyahut İzmir Kordonboyunda büyük bir titizlik ve gizlilik içerisinde hazırlanan son darbe anlatıcılarının bahsettikleri anıları ile ne mükemmel bir zafer olduğunu gözler önüne seren bir eser. Bu ülkenin ne şartlar altında kurulduğunu, ne zorluklarla mücadele edildiğini gözümüzün önüne getiriyor.

Zafer Bayramı... 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkumandanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramımızdır.

Elbette Türk tarihimiz zaferlerle doludur. Ama 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Dumlupınar Savaşı, Türk ulusunun yeniden dirilişidir.

Türkiye’nin geleceği için binlerce şehidin, milli birlik ve beraberlik ruhu içinde canları pahasına özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin sonsuza dek sönmemek üzere yakıldığı büyük bir zafer.

Bu ışığın altında yaşamak ne gurur verici ne onur duyucudur.

Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin hürriyet ve istiklaline sahip olmasıyla kaimdir.

Zaferler ki ancak azim ve cesaretle kazanılır. Türk askeri savaşmaktan ve yenilmekten hiç bir zaman korkmamıştır. İşte bu onurlu duygu büyük zaferleri getirmiştir.

Zaferi bize yaşatan Türk Ordumuza...

Türk Ordusuna Baş Kumandanlık yapan Mustafa Kemal Atatürk’e

Zaferi Kutlayan Ulusumuza Saygı ve Sevgilerimle...