Gürsel Atasü
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

atasuModern çağ dedikleri teknolojinin geliştiği, bilimin  ardarda geliştiği, robotların hayatımızın her safhasında yer aldığı ve dünyanın bir ucundan diğer ucuna internet denilen mucizevi akımla canlı, anı anına birbiriyle iletişim içinde olan insanlar, yeni çağı yaşamakta her insan bu teknolojik araçların esiri olmuş. Gir Google'a, Youtube'a artık raflarda tozlanmış duran o güzelim kitapları kim okuyacak, kim ilgilenecek. Tabii ki internette kitap okumak isteyenlere elbette çareler var, fakat kitabı eline alıp onu hissetmek, kağıt kokusu ve aldığın hazzı verebiliyor mu? Hayır. Kitap elinin altında olacak dokunacaksın hissedeceksin. internet artık bir başbelası olmuş durumda kullanmayı bilmeyene. Kullanmayı, değerlendirmeyi bilenlere ise nimet ama anlayana.

 

Çocuklarımızı artık internetin kollarına teslim ettik istesekte istemesekte. Peki kontrolü mümkün mü? Hayır. Celladımız olmuş onsuz vakit geçiremiyor, onsuz olamıyoruz. Artık bir köleyiz ve kölelikten kurtulamıyoruz. Çünkü esiri olmuş durumdayız. Ah eskiler, ah eski zamanlar diye hep iç geçiriyoruz. Eski komşuluklar, eski arkadaşlıklar, sohbetler hep eskileri yad eder hale geldik. Aslında hep içimizde eski yaşamlara özlem yatıyor. Ne eskiyle olabiliyor ne de yeniyi beğeniyoruz. Aslında eski ve yeni çatışması karmaşası yaşıyoruz. Yeni dünya düzeninde kaybettiğimiz yitiklerimizi arıyoruz. Eskiye olan hasret aslında kaybettiğimiz değerlerimiz yaşanmışlıklarımızdır. Eskiden böyle miydi hey gidi günler hey der hep iç geçiririz. Ama şu var ki dünyada ne değişmiyor ki eski yerinde kalsın. O zamanda geride kaldık mı diye iç mi geçiririz bilmem. Yeni dünya düzeni insanın kendi yapısına ters düşen karmaşadan ibaret aslında insanın ruhu hep saflığı ve doğallığı tabiatı arzular. İster ruhunun rahatı için asıl olan bunlardır. Fakat insan nedense ruhunun aksine reddeder ve karmaşa içinde kendini boğar sonra agresif, bencil, bireyci, ego tavan yapmış, kibrinden yanına yaklaşılmayan hiçbir şeyi beğenmeyen insan modeli ortaya çıkıyor. Aslında kendine savaş açmış farkında değil. Çünkü huzursuz ve mutsuz bunun belki de farkında değil. İnsan kendi ruhuna zıt dünyayı yaşamaya özenir, özenir de kendi olmaktan öte bir başka olur insan. Sadece kendiniz olun yeter, ne istediğinizi iyi bilin. Ne istediğini bilen insan asla pişman olmaz.

Bazen insan bulunduğu ortamı değiştirmek belki de o şehri terketmek ister. Aslında o şehir değildir terk etmek istediği. Bunaltan insan yumağından  kendini kurtarmak ister. Mesela hiç bilmediği ve tanımadığı bir şehre yerleşmek orada yeniden hayat bulmak. Doğayı teneffüs etmek dağları, bayırları, tabiat anayı yaşamak, huzur bulmak, belki de bir hobi geliştirmek, yapmak istediklerinin icrasını ortaya koymak ister. Varsa böyle özlemleriniz vakit kaybetmeyin hemen adımınızı atın çünkü her geçen gün aleyhinize işler. Sonra neden önceden adım atmadım der hayıflanırsınız. Belki eskiye olan özlemlerinizi gerçekleştirirsiniz kim bilir. Eski eskiyi arayanların yeni yeniyi arayanların olsun. Birini seçmek zorsa eşleştirin, kararınızı verin. Kalın sağlıcakla.

Saygı ve sevgilerimle...

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar