Gürsel Atasü
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Güven nedir, ne değildir? Güven sarsılmaz olan doğru olan sözleşme gibi söylenenlerin arkasında duran ve değiştirilmeyen saptırılmayan, olduğu gibi kalan veyahutta bireyler arası söz alışverişinde sadık kalınılmaya dayanan bir şeydir. Kimlerden güven bekleriz? Ne için nasıl olmalı ve biz güven konusunda nasılız? Biz güvenilir miyiz? Biz güvenilir değilsek başkalarından güven beklemek ne kadar etiktir. Önce kendimizi test edelim ne kadar güveniliriz. Güvenmek ve güven sağlayabilmek... Herkes birbirinden şikayetçi. Sen şöylesin sen böylesin hiçkimse kendini eleştirmiyor, kendini sorgulamıyor. Sorun kendinizde aslında. Sadece kendini düşünen insan egoisttir bencildir. Biz diyen bir nesil olmalı ki güven ortamı oluşsun. Biz demeli insan ben diyen güvenilir olamaz. Evet insan kendini sevmeli kendine değer verebilmeli ama vefalı olmak birilerine değer vermek birilerinin mutluluğu adına feragat edebilmek. Bunlar varsa sizde siz güvenilir birisi olursunuz yoksa hep bana hep bana diyen biri ne kadar sevilir ne kadar güvenilir olabilir ki?

 

Asırlar önce bir genç bir gençle sözleşirler ve bir yerde buluşmaya birbirlerini bekleyeceklerine dair anlaşırlar. Sonra o genç o genci beklemeye başlar. Şimdiki gibi telefon ne ararki arayıp haber versin. Sonra diğer genç gelmez. Diğer genç yine aynı yerde ve saatte orada üç gün bekler. Diğer genç gelir ve oracıkta sözleştikleri yerde o gencin kendisini beklediğini görünce şaşkınlıkla der ki sen beni burada hala bekliyor musun? Evet üç gündür bekliyorum. Diğer genç hayretle ve hayranlıkla o gence döner ve siz güvenilir emin kişisiniz ben sizin her sözünüzün arkasındayım der ve oracıkta müslüman olur. 3 gündür bekleyen o genç Hz. Muhammed (S.A.V.)’dir. İslam güneşi Allah’ın elçisi Resulullahtır.

Peki ya hangimiz sözümüzün arkasındayız? Hangimiz %90 Müslüman olan Türkiye vatandaşları Peygamberini rehber edinebiliyor. Sadece müslümanlık namaz kılmak ve oruç tutmakla mı oluyor? Elbet islamın beş şartının gereğini yapmalıyız ama Allah insani değerlere bir o kadar değer veriyor ve ibadetler içerisinde değerli kalıyor. Siz siz olun verdiğiniz sözleri tutun, tutamayacağınız sözler vermeyin. Adamın hası ağzından çıkana dikkat edecek. Yoksa hafif beş para etmez insan olur çıkarsınız.

Toplum bireylerden oluşur. Birey toplumun mihenk taşıdır. O taşlar elmas olursa ülke zenginleşir, elmas değil de kara taştan farkınız yoksa insani değerleriniz yoksa ne kadar çoğunlukta olursanız olun değersiz taş yığınlarından farkınız olmaz. Zenginlik yerine kalabalık yığını olur çıkarsınız.

Toplum düzelmez diyorlar toplumu bireyler oluşturmuyor mu? Öyleyse bir birey olarak kendimizden ve kendi ailemizden başlayalım. Kendimizi sorgulayalım. Dürüst, güvenilir insan olmaya bakalım. Nasıl beden ruh olmayınca ceset adını alıyor ve canlılığını kaybediyorsa insanda insani değerlere sahip değilse canlılığını kaybeder. Güvenilir insan insanlara hayat bahşeder. Hem kendi hem de başkalarını mutlu eder. Hiç kimse güvenmediği kişiyle yaşamak istemez çünkü güvenilir olmayan biriyle yaşamak mutsuzluğunuzu kat ve kat artırır. Mutlu mu olmak istiyorsun güven ver ve güvenilir ol. Karşılıklı güvenin olduğu yerde huzur vardır. Emin olun. Kalın sağlıcakla.  

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar