Gürsel Atasü
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

atasu40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı.

 

Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçırmaması sonunda 120 kadın işçi can verdi. Emekçi ve hakkını arayan kadınlarımızdı onlar. Öldüler..!

Tecavüze uğruyorlardı, tacizle taçlandırılıyorlardı... Çalışacağım dedi haksızdı. Boşanacağım dedi suçluydu... Dayak yedi hak etti oldu. Töreye kurban gitti. Kimi beyinlere göre namussuzdu! Hakaret, duydukları en güzel iltifatlardı. Sevdi olmadı, sevemedi olmadı. Tek suçları kadın olmaktı onların... Öldüler..!

Ana olmak çoğalmakmış durmadan. Dünyaya meydan okumak, mazi ve istikbali sırtlanmak, gözü karalıkmış. Ana olmak meğer; kor ateşlerde üşümesi, kara kışlarda buz kesmesiymiş yüreğin. Hiç varamayacağı kapıları çalması, hiç ederek ömrünü, adanmasıymış. Hiç kızmaması yüreğin, olmayı hiç düşünmeden hep vermesiymiş. Hep sarıp sarmalaması, hiç hesap sormadan hep dost hep yâr olmasıymış. Zormuş analık. Ölümüne bir kara sevdaymış analık. Ve bir gün bizden gittiklerinde... İçimizin bir yanı, ömür boyu hep titreşir onlar için. Hiç sönmeyen bir yangın, zaman zaman yakar alevlenir, asla dolmazmış boşlukları. Her anne giderken, yüreğini emanet bırakır yavrusuna ve bir parça yavrusundan alır da öyle ÖLÜRLER..!

Bir kadın öldüğünde;

Bir anne gider,

Bir dost,

Bir arkadaş,

Bir sevgili,

Ne çok kişi yok olur değil mi?...

Yazılmış ve yazılacak olan bütün hikayelerin KADIN kahramanlarına saygıyla...

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar