Silginiz Kaleminizden Önce Bitiyorsa Yanlışlarınız Çok Demektir - Kayseri Deniz Postası

Gürsel Atasü
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

atasuHangimizin hataları, yanlışları yok ki. İlk insan Adem Aleyhisselam, ilk babamız bile insana has bir özellikle hata işleyerek cennetten kovulmadı mı ki?

 

Hatasız kul olmaz önemli olan hataları azaltabilmek hatta hatalarımızı gözden geçirip kendimizdeki eksikleri artıya çevirebilmek. Hayat hatalar yaparak öğrenilir.  Hiç tecrübe yaşamayan bir insandan nasihat aldınız mı? Eminim almışsınızdır. Bu hep yaşı olgun şahsiyetlerdir. Ninelerimiz dedelerimiz ey oğul ey yavrucuklarım sözümü iyi dinleyiniz, yaşayıp yorulmayasınız bizim tecrübelerimizi kötü bilmeyesiniz gelin yol yakınken şu sözlerime kulak verin diye  sizlere tılsımlı sözler etmiştir. Ama yok biz genciz ya illa ki yaşayıp tekme tokat yiyip öyle öğreneceğiz. İnsanız elbet hatalarımız olacak ama hatalarda ısrar etmek aptallık demektir. İnsan hatalarından ders çıkaran kişidir yoksa aklımız ne işe yarar.

Sevdiği kız yüzünden ailesini kaybeden  gençten bahsedeyim. Bir zamanlar Ali diye Yiğit bir delikanlı vardır. Kara sevdaya tutulmuştur. Sevdiği kızı Ali’ye vermek istemezler. Hatta ailesini tehdit ederler ama Ali kararlıdır. Gençlik toyluk vardır ya kızı kaçırır. Sonrası aile faciası katliamlar. Ali’nin anne babasını öldürürler kızı da elinden alırlar. Ali hem yardan hem yarenden olmuş, sonucunu düşünmediği, dönüşü olmayan hatalar yapmış sonunda da kafayı tırlatmıştır. Velhasıl hatalar yaparken ve adımlarınızı atarken temkinli olmaya ve sonuçlarını düşünmeye mecbursunuz.

Attığınız adımlar başarılı ise korkmanıza gerek yoktur. Önemli olan az hasarlı yolunuza devam edebilmektir.

Saygı ve sevgilerimle...

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım