Tahammül de Bir Fedakarlıktı Nefes Ol ki Nefes Alasın - Kayseri Deniz Postası

Gürsel Atasü
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

atasuTahammül, insan neye katlanır ne için katlanır kimler için bir şeylerden ödün verir.

 

Yani kendinden kendi amaçlarından vazgeçer de tahammül eder. Her insanın tahammül sınırları vardır yani derece derecedir tahammül. Kişiden kişiye değişir. Açıkçası tahammül sabırdır.  Sabrınızı ne kadar zorlarsanız bilemem ama tahammül sınırlarınızı zorlayan ve aşan, enerjinizi tüketen insanlar vardır. Tahammül ödün vermektir eğlencelerinizden, yaşamınızdan, amaçlarınızdan... Aslında tahammül başlı başına sabretmektir. İnsan ne için sabreder. Neden bazılarına sabırsız bazılarına da ömründen vererek sabreder. İnsan değer verdiklerine sabreder ya da mecburiyetlerden dolayı sabreden de olur. en çok da bu fedakarlığı anneler ya da anne kimliğine bürünmüş sorumluluk sahibi babalar üstlenir. Tahammül zordur her insan bunu başaramaz.  Sadece ortamı terk ederek sorumluluklarından, başarısızlığından ya da bencilliğinden dolayı fedakar olamaz. Bir anne düşünün... Birçok sıkıntısına ve hastalığına rağmen evladını hiç kimselere vermez. Etrafınızda görmüşsünüzdür. Down sendromlu çocuğu olan anneler. İşte esas onlar da görürsünüz tahammülü. Ya da sadık eşler. Eşinin onca yanlışına rağmen belki sevgiden, belki de mecburiyetinden dolayı sabreder. ya da bir işyerinde çalışma arkadaşlarınızın rahatsız edici tavırları, kıskançlıkları, çekememe, haset etme gibi şeylere mecburen katlanırsınız ama zordur. Veyahut sevdiğiniz insanın sevmediğiniz davranışlarını görmezden gelip sabrederseniz. Tahammülde zorunlu olan can sıkıcı iken sevdiklerimize gösterdiğimiz tahammül kendinizi yıpratmaya kadar gider. fakat bir şey vardır ki insan fedakar olduğu ölçüde insanlara nefes olur. Olgun bireyler tahammül gösterebilir. Olgunlaşmamış bireylerden tahammül beklemek pek olası bir şey değildir.

Peki insanlar tahammül etmezse ne olur. Kargaşa, şamata, tahammülsüz ve huzursuz toplumlar olur.  Huzurlu bir  hayat için tahammüllerinizi zorlayın.

Saygı ve sevgilerimle...

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım