Önyargılarımız - Kayseri Deniz Postası

Gürsel Atasü
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

atasuÖnyargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumudur.

Toplumun küçüklükten itibaren kulağımıza fısıldadığı her kelime ve sunduğu her resim, önyargımızın temel taşlarıdır. Önyargı, insanların düşüncesizliğine bir kılıftır. En adaletsiz yargı önyargıdır.

Zaman zaman bazı şeyleri ön görmek dışında çok doğru bir özellik değildir.

Ön yargı insanların birbirine karşı acımasız olmasına neden olur bu nedenle doğru bir davranış değildir. İnsan her ne düşünürse düşünsün kişi ya da olaylar göründüğü gibi olmayabilir, altından tam tersi bir durum çıkabilir. İnsanlar ön yargılarıyla kötü bir durumu önceden fark ederek bu durumdan kurtulduklarını düşünürler, yani kendilerine göre haklıdırlar. Ancak çok yanlış bir davranış içindedirler. 

İnsanın en büyük zaaflarından biri de, her şeyde peşin hüküm verme heveslisi olmasıdır. Bu peşin hükümler yüzünden ne türlü mutluluklar yaratılmadan bozulmakta ne büyük kayıplara uğranılmaktadır. Önyargıların baskın olduğu toplumlarda, kendini ifade edebilmek kurak topraklarda gül yetiştirmekten daha zordur. Sizler de hayatı ve insanları bir mevsime bakarak yargılamayın. İlk defa gördüğünüz bir insanın ya da karşılaştığımız biri durum hakkında söz söylemekte acele etmeyin. İyi bir gözlemci olun. Hayatı analiz ederken etiketlemeden yolunuza devam edin. İnsanların ırkına, cinsiyetine, tuttuğu takıma, parmağındaki yüzüğün türüne yada bıyığının kesimine bakarak değerlendirmeyin. Empati yapın. Başkalarının açtığı önyargı yolundan gitmek zorunda olmadığınızı bilin. Atoma bile hükmetmekten bahseden insan, önyargılarına neden hükmedemesin ki?

 Önyargılarımızdan bir an önce kurtulmalıyız. “Ben bu dersi hiç anlamam…”, “Ben bu işi yapamam…”, “Asla başaramayacağım…”  gibi olumsuz sözleri unutmanın zamanı gelmedi mi? Unutun ve gayret gösterin. Başarı sanıldığı kadar uzak değil. Önyargılardan uzak bir yaşam dileği ile…

Saygı ve sevgilerimle…

Sinpas

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım