Kayseri Deniz Postası - Kafan Senin... Kafam Benim... Kafan Benim... Kafam Senin...

1000x200 Avenir DenizPostasi

 

 

Gürsel Atasü
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

atasuİnsan varoluş bakımından çok yönlüdür.

Geçmişten günümüze birçok yönden ele alınmış, üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. İnsan kavramından insanlığa, insanlık kavramından topluma ulaşmıştır. Toplumlar incelenmiş ve bu inceleme sosyoloji adını almıştır. Toplumu oluşturan en temel taş elbette insandır. İnsan birçok bilime kaynaklık etmiş ve konu olmuştur.

İnsanı bugün bir bilime kaynaklı edeceği biçimde değil de kendi gözümden ele almak istedim. Hadi gelin insanı hangi yönüyle ele alacağımızdan konuşalım birazcık.

Örneğin; sizlere, "hadi gelin insanı hangi yönüyle ele alacağımızdan konuşalım birazcık" dediğimde değerli düşüncelerinizde bir belirsizlik oluşmadı mı? Peki tam olarak bahsetmek istediğim belirsizlik hali bu mu? Hayır değerli okurlarım, benim bahsetmek istediğim belirsizlik hali insanı yoran belirsizliktir. Belirsizliği iki alt başlıkta inceleyebiliriz.

- Sınırlanmamış, belirlenmemiş olan,

- Herhangi bir olayın iki ya da daha çok sayıda yoruma yol açması.

Sizlere sorduğum soru birinci anlamını taşıyor belirsizliğin. Ama bahsetmek istediğim tam olarak ikinci anlamıdır. Herhangi bir durumun veya dilsel bir biçimin fazlaca sayıda yorumlara yol açması durumudur. İnsanı yoran belirsizliği bu yönüyle ele alacağımızı açıklarken, insan neden belirsizlik yaşar diye bir soru beliriverdi zihnimin en ucra köşelerinde. Bir durum hakkında nasıl düşünmesi gerektiğine karar veremediği için mi karar veremez. Karar verebilmek, sonuca bağlanması gereken bir konuda düşünerek, tartışarak verilen kesin yargı demektir. Hiç şüphesiz verilen bir karar insanı belirsiz yaşamaktan kurtarır. Karar vermekte güçlük çeken ve belirsizlik hali yaşamaya aday olan insanların ruh halleri karışıktır veya maymun iştahlıdır. Ruh hali karışık olan insan karar verirken bir seçim yapmak ister. Lakin maymun iştahlı duygu durumu içinde olan bir insan karar verirken bütün seçenekleri aynı anda seçmeyi ister. Bu durum hem insanı yorar, hem de toplum olarak baktığımızda maymun iştahlı ruh durumu içinde olan insan toplumsal denetim içerisine alınır. Yargılanır yargılanır... Belirsizlik durumu ve karar verebilmek durumu arasındaki en ince çizgi insan niyetidir elbette. Hiç şüphesiz belirsizlik durumu yaşamayan bir insan hayatı daha sağlıklıdır. Hayatlarımıza yön verirken en sık sorgulamamız gereken husus kararlarımız ve karar verebilme mekanizmamızdır. İçinde yaşadığımız toplumda her birey kendi hayatı adına sağlıklı karar verip belirsizliğe düşmez ve insanlık menfaatini kollarsa ortak bir paydada buluşabiliriz.

Karar vermeye karar verelim yeter ki...

Saygı ve sevgilerimle...

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım