970x250

Tolgayılmaz

tolgayÇalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama gündür.

tolgaySiyasal iktidar İstanbul için çılgın projeden bahsederken, akıl almaz olayların sonunda karşılaştığımız ölümler tüm vicdan sahibi insanları derin bir üzüntüyle baş başa bırakıyor.

tolgayİçerisinde yaşattıklarını duyup, gökkuşağının altında barındığını görmeseydim, yeryüzündeki suyun altında bulunan toprağı koklayıp, en sert katmanlarında ki lezzeti tatmasaydım, derinlerime kadar tüm içerisindekileri çekip, doğum anında ki benliğimin bilinçaltında hissetmeseydim, hayatımın oyuncaklı günlerimden ibaret olduğunu henüz anlayamaz, kimi insani duygu ve düşüncelerden yoksunca, oyuncaklarımla hırsız-polis, greyderle kamyona kum doldurup nakliyecilik yapan hayal dolu bir dünyanın içinde hep yerde oturur vaziyette yaşam sürmeye devam eder, içimde ki çocuğu öldürme gayretine girişmezdim, Yaşamasaydım Aşk’ı…

tolgayTiyatro, Yunancatheatron yani "görme yeri" sözcüğünden gelmektedir. Çünkü günümüzdeki anlamıyla çağdaş tiyatronun tarihi bağbozumu tanrısı Dionysosadına yapılan dinsel törenlere dayanmaktadır. İlk tiyatro şenliği M.Ö. 534yılında Atina'da yapılmıştır. Antik çağ'da tiyatro, üst sınıfa özgü bir etkinlikti. Her yıl Dionysos'u kentin hangi ileri geleninin onurlandıracağına karar verilir ve bu kişi etkinlikleri düzenlerdi. Bu nedenle sosyal itibarla doğrudan ilgiliydi. Tanrı adına bir yarışma yapılır ve en iyi oyun, hazırlayan kişinin itibarını arttırırdı. Festivalniteliğinden dolayı popüler olarak nitelendirilebilecek olan antik tiyatro, günümüze de örnekleri kalmış olan, genellikle amfi tiyatroolarak adlandırılan sahnelerde sergilenirdi. Türkiye'de oldukça iyi durumda örnekleri olan bu amfi tiyatroların boyutları, dönemin tiyatrosunun halk için önemini göstermektedir. Bu dönemde oyunlarda dekor ya da kostüm bulunmazdı. Sahne tamamıyla boş olur, başroller de önemli kişiler tarafından oynanırdı. Bir de anlatıcı görevi gören "koro" bulunurdu. Günümüzde geçerli olan oyunculuk anlayışı yoktu ve ifade edilen duygular oyuncuların ellerinde tuttukları ve yeri geldikçe yüzlerine koydukları maskelerlebelirtilirdi. Bugün tiyatronun simgesi haline gelen gülen ve ağlayan maskeler bu uygulamanın bir uzantısıdır.

tolgayBundan tam bin yıl önce Tavlusun ve 750 yıl önce de Germir’de yeşermeye başladı yeni yaşam. Artık yeni bir yaşam merkezi vardı Ermeni, Rum ve Türklerin ortaklaşa. Kiliselerin yanı başında Camiiler, Ermeni ve Rum okullarının yanında Türkçe eğitim veren okullar. Kardeşçesineydi yeşeren hayat Tavlusun’da ve Germir’de.

tolgay24 Temmuz 1908’de Meşrutiyetin ilanıyla Türk basınından ilk kez sansürün kaldırılmasının bir yıldönümünü daha, basın ve ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğu ortamda kutluyoruz. Sansürün kaldırılmasının üzerinden 111 yıl geçmesine rağmen, sansür basınımızın gündeminde hala ön sıralarda bulunmaktadır. ‘Taraf olmayan bertaraf olur’ anlayışına teslim olduğumuz günümüzde, hangi sansürün, hangi basının üzerinden katlığını anlamak gerçekten çok zor geliyor.

tolgayUmut, mutluluk, özlem, gelecek, bilim, ilim, sanat, emek, vicdan, adalet, hak, vefa, sevda, yeşil, çevre, kurutluş, eşitlik, şeffaf, ekoloji, söz hakkı, katılım, yetki hakkı, diz çökmeden boyun eğmeden onurlu bir yaşam, karanlığa karşı aydınlık, insan merkezli ve toplumsal gerçek, barış ve insan hakları, ezilenden yana ezenin karşısında tutum, özgürlük ve demokrasi, aşk ve sevgi, paylaşım, yardımlaşma, dayanışma, eğitim şart.

tolgay1989 yılının Şubat ayının 9. Günü akşam saatlerinde güvenli olan sokaklarda arkadaşlarımla oyun oynarken, komşularımızın bizim evin önünde toplandığını gördüm. Bir süre bana baktılar ve annemin nerede olduğunu sordular. Annem 2 sokak ötedeki bir aile dostumuza akşam oturmasına gitmiş, babam ise henüz eve gelmemiş, iletişim araçları sınırlı olduğu için kapıya babamın okumasını için not yazmıştık.

tolgayNe tuhaf bir başlık gibi geliyor değil mi? 2010 yılında Orta Doğu coğrafyasında başlayan ve 2011 yılında Suriye’ye sıçrayan iç savaştan kaçarak ülkemize sığına Suriyeli mülteciler öncelikle güvenli bölgelere kurulan çadır kentlere, sonrasında ise, nüfus yoğunluğu bahanesiyle yurdun dört bir yanına yerleştirildi.

tolgayTürkiye, Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki ortak yayının dillendirilmeye başladığı ilk günden itibaren tuhaf bir linç kampanyası yürütenleri hayretle izledi. Binali Yıldırım moderatör olarak Gazeteci Uğur Dündar’ı önerdi, Dündar ise ikinci gün ‘Ben bu sorumluluğu üstlenemem’ diyerek öneriden vazgeçtiğini belirtmişti. Bunun üzerine ise Binali Yıldırım Gazeteci İsmail Küçükkaya’yı önerdi ve Küçükkaya’nın moderatörlüğünde bütün ülke halkının özlem duyduğu Demokrasi Masası kuruldu ve artık geride kaldı.

tolgayGözlerimin önünden film şeridi gibi geçip giden ütopyamı gerçek bir filme dönüştürebilmek için nasıl çaba harcadığımı tahmin bile edemezsin! Neden herkese izletmem gerektiğini hemen düşünüverdin? Kimsenin izlemediği ütopya nasıl genişler? Asıl merak etmen gereken filmi kimin ya da kimlerin izleyeceği değil de filmin konusunun ne olduğu olmalıydı… 

tolgayHer insan kendi geçimini sağlamak ve sorumluluklarını yerine getirebilmek adına bir uğraş gayretine girişiyor. Kimileri kendi işinin yapmanın ve kimseye muhtaç olmamanın gayretiyle meşgul olurken, kimileri ise, meslek sahibi olabilmenin gayretiyle meşgul oluyor. Her çalışan kendi işinde en iyi olabilmek için mücadele peşine düşüyor.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar