-reklam-

Sucuk bayramı olmasın…

Bayram Dalmaz

bayramdalmazMübarek Kurban Bayramı yaklaşıyor.

Müslüman aleminde tatlı bir telaş var.

Abartmıyorum, gerçekten geçtiğimiz yıl bin 750 TL civarında olan kurban hissesi, bu yıl 2 bin TL olmuş. Tamı tamına bir aylık asgari ücret parası…

Bu duruma rağmen kurbanlıkların çoğu alındı, çok yüksek miktarlarda hisseler olsa da insanlarımız bu ibadetlerini yerine getirmek için borç harç bir yerlerden bulup buluşturdu.

Kurbanlarımızı bayramın birinci günü olan Pazar günü keseceğiz.

Allah kabul etsin.

Ancak ben bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Yenecek ve dağıtılacak miktar konusunda kesin bir ölçü koymak zor olmakla birlikte dinî gelenek, kurban etinin üç eşit parçaya bölünüp bir parçasının kurban sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler tarafından tüketilmesi, ikinci parçanın zengin bile olsalar eş, dost ve akrabaya hediye edilmesi, üçüncü parçanın ise kurban kesmeyen fakir kimselere dağıtılması şeklindedir.

İslami usullerince kestiğimiz kurbanlarımızı buzdolaplarına doldurmayalım.

Evlerimizde kestiğimiz hayvanların sucuk yapılarak stoklanması yerine dağıtılmasının uygun olduğunu düşünüyorum.

Tabii ki kendiniz için ayırdığınız kurban etlerini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz ancak bayramda paylaşmak vurgusunu aklınızdan bir an olsun lütfen çıkarmayın.

Bu seneki Kurban Bayramımız da paylaşmanın ifadelere sığmayan sevincini yaşayabileceğimiz bir bayram olsun.

Bayramlar insanlar arasında kardeşliğin canlanmasına, birlik ve beraberliğin pekişmesine vesile olan günlerdir.

 Manevi duyguların zirveye çıktığı bu günlerde fakiri, kimsesizi, yetimi, öksüzü, yaşlıyı her zaman bağrına basmış bir toplumun fertleri olarak, yardımsever halkımızın, kimsesiz, yardıma muhtaç çocuklar ile ilgiye muhtaç yaşlılarımızdan maddi ve manevi desteklerini esirgemeyeceğine inanıyorum.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar