970x250

M Yalcin Ramazan Bayramijpg

Bayram Dalmaz

bayramdalmazBugünkü köşe yazımızı sağlığa ayıralım.

Niye mi? Çünkü ani ‘kıran var’ diye tabir vardır ya…

Şuan kış mevsiminin öncüsü sonbaharın biteceği şu aylarda hava sıcaklıkları bir düşüyor, bir çıkıyor.

Bu havalara da vücudumuzun ayak uydurması, adaptasyonu her zaman kolay olmamakta ve savunma sistemimiz zayıflıyor.

‘Hastalıklardan kendimizi korumak için neler yapabiliriz?’ diye internette biraz araştırdım.

Doktora gitmeden, organik sağlıklı yaşam için bir şeyler buldum. Siz değerli okuyucularımıza da belki bir faydası olur diye paylaşmak istedim.

İyi okumalar ve sağlıklı günler dilerim.

Vücudumuzun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacak, kişiye özel doğru bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bunu sağlayacak çeşitli sebze, meyveler, tahıllar, kuru baklagiller, et, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi besinler düzenli olarak tüketilmelidir.

C vitamini (Askorbik asit): Bağışıklık sistemi için önemlidir. Taze sebze ve meyvelerde yüksek oranda bulunmaktadır. Kuşburnu, limon, mandalina, portakal, greyfurt, kivi, maydanoz, roka, kırmızı ve yeşilbiber, ıspanak önemli C vitamini depolarıdır.

Sonbaharda güneşin azalmasıyla birlikte D vitamini eksikliği görülmektedir. Esas kaynağı güneş olmakla birlikte bazı besinlerde de D vitamini bulunmaktadır. Somon balığı, ton balığı, sardalye, uskumru, yumurta sarısı, süt ve tereyağı gibi süt ürünleri, dana karaciğeri, morina balığı karaciğeri, mantar, zeytinyağı D vitamini içeren besinlerdir. Her sonbaharda kandaki D vitamini düzeyinin saptanması ve eksiklik saptanması halinde doktor kontrolünde tedavi edilmesi önemlidir.

Et, balık, karides gibi deniz ürünleri, süt, yumurta, karaciğer, ay çekirdeği, ceviz, badem ve tüm tahıllarda çinko bulunmaktadır. Fakat çinko emilimi besinlerdeki liflerle azalmaktadır.

Sonbahar ve kış aylarında enfeksiyonların yayılımının azaltılması amacı ile ofis, okullarda sınıflar, toplu taşıma araçları, huzurevleri, kışlalar, sinema, tiyatro gibi kapalı alanların havalandırması iyi yapılmalıdır. Bu tür ortamlara girip çıkarken eller iyice yıkanmalıdır. Unutmamalıdır ki birçok mikrop ve virüs hava yolu ve el ile temas sonucu bulaşmaktadır. Sık sık ellerimizi yıkamak bizi koruyacaktır.

Klimalar yarattıkları ısı değişikliği nedeni ile vücut direncini düşürebilmekte ve bazı mikropların bulaşmasını kolaylaştırabilmektedirler.

Sigara kullanımı birçok hastalık özellikle akciğer enfeksiyonlarına zemin hazırlamakta, vücut direncini azaltmaktadır, bu nedenle sigara tüketimi sonlandırılmalıdır.

Alkol alımı da vücudun savunma sistemini etkilemesi nedeni ile azaltılmalıdır.

Düzenli egzersiz yapmak vücudun savunma sistemini güçlendirmektedir. Yağışsız, güzel havalarda açık havada yürüyüş, egzersiz yapılmalıdır.

Düzenli bir uyku bağışıklık sistemimiz için önemlidir.

Tabi ağır hastalıklarınız da doktora görünmeyi ihmal etmeyin sevgili okurlar…

M Uzunoglu Ramazan

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar