Bayram Dalmaz
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

bayramdalmazKartal ama tavuk…

Tavuk gibi yaşayıp, büyüyen bir tavuk…

Ne demek istediğimizi ve hikayeyi birazdan sizlerle paylaşacağım…

Bu hikayenin içerisinde çok güzel öğütler vardır…

Sizin kimliğinize, kim olduğunuza, ne olduğunuza dair…

Bu hikayeyi okudukça hep kim olduğumu yeniden hatırlar, kimsenin boyunduruğu altında olmam.

Kimseye tamah ve minnet eylemem…

Siz değerli okuyucularımızın da okuyup, bir nebze kendilerine gelebilmeleri için sizinle de ‘kartal’ hikayesini paylaşmak istiyorum.

Dört tavuk bir kartal yuvasına gidip bir yumurta çaldılar.
Yumurtayı kümese getirdiklerinde, kümeste bulunan diğer tavuklar gördükleri bu yumurtanın çok büyük bir tavuğa ait olduğunu düşündüler. Zaman geçti, yumurtayı getirenler de unuttu, onlar da bu yumurtanın büyük bir tavuğa ait olduğuna inandılar...

Bir anne bulundu yetim yumurtaya, kuluçka başladı. Kısa bir zaman sonra yumurta kırıldı. İçinden simsiyah kanatlı, ilginç gagalı tuhaf bir tavuk çıktı.

Herkes mutluydu, böylesini ilk defa görmüşlerdi. Anne tavuk, dersler vermeye başladı yavrusuna: "Bak yavrum, yerden bulduğun böceği şöyle ye! Arpayı buğdayı böyle ye!." Anne tavuk her geçen gün yeni şeyler öğretiyordu yavrusuna. Büyük tavuk annesinin her söylediğini yapıyordu. Tehlikelere karşı nasıl davranılacağını da öğretti annesi: "Bak yavrum, eğer kedi buradan gelirse aksi istikamete doğru kaç, şuradan gelirse buraya kaç..."

Büyük tavuk büyüdükçe güzelleşiyordu. Oldukça uzun kanatları vardı. Diğer tavuklar onun kanatlarına bakmak için geliyorlardı...

Bir gün anne tavuk yavrusuna havadan gelen tehlikelere karşı kendini nasıl savunacağını anlatırken büyük tavuğun gözü, gökyüzünde çoook yukarılarda süzülerek korkunç bir ihtişamla uçan başka bir canlıya ilişti.

-Anne bu ne? dedi.
Büyük tavuk;
-Ha o mu? O kartal yavrum, kuşların padişahı.
-Ne de güzel uçuyor!..deyip iç geçirdi yavru.
-Evet yavrum! Ama sen sakın ona özenme. Asla onun gibi olamazsın! Sen bir tavuksun. Senden önce baban, deden, amcan hepsi ona özendi ama hiç biri onun gibi uçamadı..
SEN BİR TAVUKSUN VE BİR TAVUK GİBİ YAŞAMALISIN.

O günden sonra küçük tavuk, ömrü boyunca arka bahçede kartalın ihtişamlı geçişini izleyip iç çekti... Ve her seferinde "keşke bende bir kartal olup uçabilseydim" dedi.
Yine bir gün siyah uzun kanatlı büyük tavuk, ihtişamlı kartalı izlerken ölüp gitti...
Onu bir tavuk gibi defnettiler ki hakikatte ölen bir kartaldı.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar