Ali Şükrü Tuncel - Kayseri Deniz Postası
Alisukrutuncel

alisukrutuncelAvrupanın, bilim ve teknolojide rönesansın fırsatlarını yakalayıp gelişmeler yaşadığı yıllarda Osmanlı, don giymenin bid’at, matbaanın da kafirlik olduğunu tartışıyordu. Dinimizin, “İlmin Çinde bile gidip alınmasının gerektiği” konusundaki emri rafa kaldırılıp yobazlığın kol gezdiği Osmanlı yıkıldığında, ne köylerde okul, ne hastane, ne fabrikalar vardı. Cehalet ve fakirlik diz boyunu aşmış, yok olunmaya ramak kalmış iken bu milletin bağrından yetişen bir evladı, 1919 yılında Samsuna ayak basarak milletimizin asli cevherini ayağa kaldırmıştı.  Kimi yamyam, kimi Hindu, kimi bilmem ne belanın üzerimize çullandığı yokluk ve fakirlik dolu yıllarda dört bir tarafından yapılan saldırılarla yakılıp yıkılan bir devletin küllerinden yeni bir devlet doğmuş, büyük asker büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, naçiz bedeninin toprak olacağını ancak  kurulan cumhuriyetin ilel ebed payidar kalacağı müjdesi ile milletimize varlığı ile övünmeyi, çalışmayı ve kendine güvenmeyi yeniden öğretmişti.

alisukrutuncelGeçtiğimiz hafta sonu TRT Haber kanalının, değerli bilim adamı Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu ile Şanlı  Urfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Koruklu Talat Demirören Araştırma İstasyonundan yapmış olduğu canlı yayını baştan sona izledim. Öncelikle tarımsal üretimimizde yerli tohum kullanımı konusundaki tavsiye ve hassasiyetlerinden dolayı değerli hocamız Sayın İbrahim Saraçoğluna teşekkürlerimi arz ederken GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personelini de Türk tarımına yapmakta oldukları değerli katkılardan dolayı tebrik ediyorum.

alisukrutuncelAtalarımız islam ile şereflendikten sonra  asla kafatasçı bir bakış açısıyla  ırkıyla övünüp, diğer ırkları aşağılayan bir millet olmamış,  aksine, diğer milletlere Yunus’un Mevlananın, Hacı Bektaş Velilerin gözüyle bakmıştır. Bu bakış açısı Asyada, Afrikada, Avrupada yaşayan müslüman veya farklı inançlara mensup milletlere karşı  değişmemiş, yaradılmış, yaradandan dolayı hoş görülmüştür. İslam ümmetine karşı olan sempatimiz, maalesef özellikle Araplardan karşılığını bulamamış, milletimiz istiklal savaşında Hicaz ve Filistinde ihanetlerin en acısını yaşamıştır.

alisukrutuncelToprak, binlerce yıldır bitki, hayvan, insan, tüm canlıları besleyen, kıvamı insandan insana değişen insan özü.. Kirletilmediği sürece geçmişte olduğu gibi gelecekte de tüm canlıları besleyecek olan, gezegenimizin en az su ve hava kadar bol ve ziyadesiyle değerli olan maddesi.. Her ne kadar bu gün bizim desek de, aslında çocuklarımızdan ödünç aldığımız, bu dünyada yaşadığımız sürece faydalanıp, ömrümüzü tamamlayıp onunla kucaklaşmak zorunda kaldığımızda terk etmek zorunda kaldığımız varlık. Öyle ki, bizden öncekilere fayda ürettiği gibi, bizden sonrakilere de aynı hizmeti vermesi gerektiğini unutarak şuursuzca kullanıp kirlettiğimiz değerimiz.

alisukrutuncelT.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 4046 sayılı özelleştirme uygulamaları hakkındaki kanun çerçevesinde 14 Şeker fabrikası, birkaç aylık tartışmanın sonunda ihale ile satıldı ancak bu konudaki tartışmalar sona ermedi. Bir yanda  müşteri bulamayan şeker fabrikaları, öte yanda ihalesi yapıldığı halde teslim alınmayan şeker fabrikaları. Bu arada ihaleye katılıp kazandığı halde bazı firmaların teslim almaları gereken şeker fabrikalarını ihale dışındaki firmalara devretmeleri. Görünen o ki, özelleştirmede en büyük ihmal, özelleştirme idaresinin gayrı ciddi bir şartname ile Şeker Fabrikaları ihalelerine çıkmasıdır.

alisukrutuncelBuğday, ayçiçeği ve şeker pancarı, temel besin ihtiyaçlarımız olan ekmek, yağ ve şekeri ifade ettiği için üretim planlaması yaparken mutlaka kesin bir ciddiyetle göz önüne alınması gereken ürünlerdir. Bu ürünlerin üretimi, gerek desteklerle, gerekse açıklanacak olan fiyatlarla programlanamaz ise, bir ürünlerden biri ihtiyaçtan fazla üretilirken diğerleri de ülke dışından ithal edilmek zorunda kalınır. Bu durum sadece ülkemize has bir kural olmayıp, tarım ürünlerini kendi öz kaynaklarından üretmek isteyen her ülke için geçerlidir. Buğday üretimi son yıllarda tarımsal üretim politikalarındaki yanlışlara rağmen ülke ihtiyacına yeterli ve hatta az miktarda da olsa ihracata da yeterli miktarda üretilmektedir.

alisukrutuncelÜlkemizde tarımsal üretim malzemelerinin büyük bir ekseriyeti ülke dışından ithal edilmektedir. Son günlerde dolar ve Euro karşısında Türk lirasının değer kaybına uğramakta olması, tarımsal üretim giderlerinin de ziyadesiyle artmasına sebep olmuştur. Çiftçilerimizin satın alma gücü, daha önce de  zaten yüksek olan fiyatlar karşısında zorlanırken, kimyevi gübreden tarım ilaçlarına, petrol ürünlerinden bitkisel ve hayvansal besin katkılarına kadar yaşanan fiyat artışları, tarımsal üretimimizin devamı ile ilgili tehlike sinyalleri vermektedir. Bitkisel ve hayvansal üretim araçları fiyatlarının yüksekliği karşısında ezilmekte olan çiftçilerimizin büyük bir ekseriyeti, tarımsal üretimden çekilmek üzeredir.

alisukrutuncelÖzelleştirme idaresi tarafından 14 şeker fabrikasının ihale yoluyla satışa çıkarıldığında her ne kadar bazı kaygılarım olsa da, Devlet Şeker Fabrikalarında ve Kayseri Pancar Kooperatifinin sahibi olduğu Kayseri Şeker Fabrikasında uzun yıllar emek vermiş bir Ziraat Yüksek Mühendis olarak Kayseri ve Konya örneklerinde olduğu gibi bu fabrikaların daha rantabl bir işletmecilik anlayışı ile, ülkemize ve üreticilerimize büyük katkılar yapacağına inanıyordum.  Çünkü bu fabrikalardaki işletmecisinden ziraatçisine kalifiye insanların tecrübe ve deneyimlerinden faydalanabileceklerdi.

alisukrutuncelBinlerce yıllık geçmişimizde yıkılan devletlerimizin küllerinden yeni devletler kurmuş, tarih boyunca ölümü esarete tercih etmişiz. Devlet kurma geleneğimiz yüzyıllardır devam ederken bazı felaketleri ise geçmişten ders almadığımız için tekrar tekrar yaşamışız. İstiklal marşımızın şairi merhum Mehmet Akif ne güzel söylemiş;

alisukrutuncelİlk emri “oku” olan İslam dininde bilime apayrı bir önem verilmiş olsa da maalesef geçen yıllarda İslam ülkeleri, Hz. Peygamberin “müslüman’ın yitik malıdır, bulduğu yerde almalı” “Çinde bile olsa gidip alınmalı” dediği bilim ve teknolojiden zamanla uzaklaşılmıştır. İslam ülkelerinde bilim ve teknolojiye önem verildiği zamanlarda, gerek Selçuklu, gerekse Osmanlı Devleti zamanında çağın bilim ve teknolojisinde önemli keşif ve icatlarda bulunulmuştur. Beşinci halife olan, Abbasiler döneminin halifesi Harun Reşid’in Alman imparatoru Şarlman’a gönderdiği saat, o yıllarda teknolojiden habersiz olan Almanyada  içinde cin ya da şeytan var diye korkuya sebep olmuştu. Artukoğulları döneminde  o dönemin bilim adamı Cezeri’inin misafirlere şerbet ikramı yapabilen robotları, o çağın harikalarıydı. İbni Sinanın tıp kitabı, Avrupadaki Tıp okullarında yıllarca ders kitabı olarak okutulmuştur. İlk çağ Yunan filozoflarının felsefi ekollerini en güzel yorumlayanlar, İslam filozofları olmuştur. Zamanla bilimi ve teknolojiyi geri plana atan İslam ülkelerine karşın Avrupalılar, Endülüsteki teknolojik gelişmelerin kırıntılarıyla Rönesans’ı yaşarken, maalesef İslam ülkeleri bu fırsatı kaçırmışlardır.

alisukrutuncelKüresel sermayenin Amerika üzerinden ülkemize karşı açtığı ekonomik savaş, tüm hızıyla devam ediyor. Bu savaştan öncelikle etkilenenler, yurt dışından hammadde ithal ederek imalat yapanlar ve yurt dışından döviz’e endeksli sendikasyon kredisi alan bankalardır. Eğer çözüm üretilemezse bankaların ciddi anlamda sıkıntı yaşayacakları muhakkaktır. Öyle ki daha borsa açılmadan dövizin TL karşılığını açıklayanların niyet ve hedeflerini sormaya gerek yok. Açıkça belli oluyor ki bu şer odakları Türkiyeyi çökertmek ve topsuz tüfeksiz teslim almak istiyorlar. Teslim almaya güçleri yeter mi, kesinlikle hayır. Türkiye, onların daha önce içerden çökerterek teslim aldıkları kabile devletlerine benzemez. İçimizden ne kadar hain satın alırlarsa alsınlar, sonuç alamazlar. Çünkü Türklerdeki devlet geleneği binlerce yıl öncesine dayanır. Bittiğini sandıkları anda dahi 40 yiğidin Kürşad’ın öncülüğünde Çin sarayını bastığı gibi düşman can evinden vurulur. Küresel güçlerin yürürlüğe koyduğu operasyonlar karşısında sağlıklı bir durum analizi yapıp, ne gibi önlemler almamız gerektiği üzerinde çalışılması gerekir.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım