-reklam-

Unutmayın ki bir daha yaşanmasın

Abdullah Alpay

apoalpayyyTürkiye’nin en karanlık günlerinin başlangıcı olan 12 Eylül 1980 askeri darbesi sürecinde 650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi, 171 kişi işkencede öldü. Darbeciler idam sehpasına ilk olarak 8 Ekim 1980’de sol görüşlü Necdet Adalı, ardından ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu idam edildi. Darbenin lideri Kenan Evren’in “Şartların olgunlaşmasını bekledik” sözü ise tarihe geçti.

 

Bizler belki o günleri yaşamadık ama büyüklerimizden dinlediğimiz kadar, belgesellerde, filmlerde anlatıldığı kadar içimizin en derininde yaşadık…

12 Eylül’ü unutmayın ki bir daha yaşanmasın…

O acıları bir daha aileler yaşamasın…

Mustafa Pehlivanoğlu’nu eminim herkes çok iyi bilir…

12 Eylül'de cuntacı Kenan Evren ve darbeci ekibin mahkemelerinde yargılanıp idam edilen ülkücülerden yalnızca biriydi.

36 yıl sonra bile hafızalardaki yerini koruyan Pehlivanoğlu'nun mektubunu ilk okuduğumda çok etkilenmiştim, hala her okuduğumda yutkunurum.

Hele bir cümlesi var ki insanın yüreğine hançer saplarcasına ağır bir cümledir…

Sizlerle Pehlivanoğlu’nun o mektubunu paylaşmak istiyorum. Unutmayın o günleri diye… Unutmayın böylesi yiğitleri diye…

''Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yasa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk'ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar. Sunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakindir. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır.

Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkim varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

Son olarak, abime, yengeme, yiğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

Oğlunuz Mustafa''

Öyle işte…

İçiniz acıdı değil mi? Hele hele “Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim” satırı yok mu?

Bu satırı okuduktan sonra bir 15 saniye boyunca yutkunamadım.

Allah bir daha bu millete 12 Eylüller yaşatmasın…

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar