970x250

M Yalcin Ramazan Bayramijpg

Abdullah Alpay

apoalpayyyGazetemize bu sıralar bir konu hakkında çok sayıda mail geliyor.

Konu: Sicil affı…

Geçmişte çeşitli nedenlerle bankalara olan borcunu ödemeyen ya da geciktiren vatandaşları kapsayan sicil affı yasası, 12 milyon 500 bin işveren ve esnaf tarafından merakla bekleniyor.

Vatandaşın taleplerinde Merkez Bankası’nın faiz indiriminden sonra kamu bankalarının da faiz indirimi yaptığı hatırlatılarak şu ifadeler yer aldı:

“Ancak şöyle bir durum var: Ülkemizde12 milyon beş yüz bin kişi kredi kullanmayıp ve gecikmeye düşmüş yasal takibe uğramıştır. Böyle olunca da beş yıl boyunca kredi kullanmamaktadır..

Ekonomik hareketlilik için kredi sicili affı getirilip borçları tekrar yapılandırma şansı verilmesi ve konunun gündeme gelmesini talep ediliyor

Kredi sicil affı yasasıyla  12 milyon beş yüz bin kişi bekliyor.

Bu kapsamda kredi sicil affı  yasası, sadece esnaf ve sanatkarlar için değil, tüm kesimleri ilgilendirecek ve çıkan yasaya başvuruda bulunan tüm vatandaşlarımızın borçları yapılandırılacak ve kredi sicilleri temizlenecek.

Kara listede olduğu için kredi çekemeyen, bu sebeple borçlarını ödemede sıkıntıya düşen, bankalardan kredi alamayan, sicili bozuk olanlara kredi veren tefecilerin eline düşen vatandaşımız için yeniden yapılanma, yeniden başlama yasası olacak.

Gündeme getirmenizi rica ederiz.”

Evet, haberleştirdik, yazılar yazdık ama halen mağdurlardan mesajlar gelmeye devam ediyor.

Kısacası ülkemizde 2003 ve  2009 yıllarında sicil affı çıktı. Kredi ve kredi kartı kullanıp ödeyemediği için kara listeye düşen milyonlar var. Bunlar esnaf, sanatkar, işçi, memur, köylü, yani vatandaş.

Büyük şirketlere futbol kulüplerine yapılandırma ve sicil affı yapılırken vatandaşa bu hak verilmiyor. Bu konu kanayan yara.

Bunun için vatandaş bir çözüm istiyor.

M Uzunoglu Ramazan

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar