Çağrı Furkan Umdu
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

cagriozarslan11 ayın sultanı Ramazan'ın son günlerine yaklaşıyoruz ve Ramazan Bayramına ramak kaldı diyebiliriz. Bayram havası var mı güzel kayserimde? Malesef ki büyüklerimizin dediği gibi nerede o eski ramazanlar ve eski bayramlar. Eskinin şen şakrak iftar sofralarının tadı nerede.. Ramazan pidesinin bile eskilerdeki gibi tadı yok.. Eskiden konu komşu hep beraber sahurlar, iftarlar düzenlenirdi oysa şimdi kim kime dumduma..

Ramazan Bayramına Ramak kala Esnafla yaptığım görüşmelerde onlarda eskiden bayramlar daha güzeldi diye yakınıyorlar. Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı vatandaşımız malesef ki kendi bütçesini ve cebini düşünüyor. Düşünmekte zorunda ev masrafları, kirası, doğal gazı, elektriği vs.. Çarşıda, pazarda, AVM'lerde giyim ve kundura sektöründe indirimler hat safhada olmasına rağmen malesef ki alım gücü gün geçtikçe azalıyor. Gıda sektöründe ise malesef ki fazlasıyla fiyat artışı var. Bizim yaşam kaynağımız olan gıdalarda bu denli fiyat artışının olması ve bayramında yaklaşması vatandaşımızı kara-kara düşündürüyor diyebilirim. Eskiden Bayramlarda bayramlık kıyafet ve ayakkabı tarzında alışverişlerimiz olurdu. Şimdi ise sıradanlaşmış ve klişeleşmiş bir olgu oldu alışveriş yapmak. Alışveriş yapma rakamlarında geçtiğimiz yıllara oranla bir düşüş var diyebilirim. Bayramlarda eskiden çocuklar şeker toplamaya, mendil toplamaya giderlerdi.. Şimdi ise çocuklar şeker toplamayı, mendil toplamayı bırakın doğru düzgün evden çıkıp sokakta futbol, basketbol, saklambaç vb.. oyunlar bile oynamıyor. Arkadaşlığın, yardımlaşmanın çocukken öğrenildiği nesil yerine evlerinde tabletleriyle, cep telefonlarıyla, bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir olmuş bir nesil yetişiyor. Ve malesef ki çocuklarımız yani bizim geleceklerimiz asosyal bir nesil olmaya doğru gidiyorlar. Eskiden Bayramlarda bayram gezmesi olurdu güzel Kayserimde.. Büyüklerimizin elleri öpülür, küçüklerimize ise harçlıklar verilirdi Bayramlarımızda. Büyüklerimizin gönülleri alınır, eski günler yadedilirdi. Son 10 yılda bakıyorum da bayram ziyaretlerinin iyice azaldığı gibi telefonla açıp bayramlaşmakta neredeyse yok denecek kadar az. Artık klişeleşmiş mesajlar geliyor sadece telefonlarımıza. SMS veya Whatsapp vs.. iletişim yoluyla ''Hayırlı Bayramlar, Bayramınız Mübarek Olsun'' vs.. Komşuluk duygusu, akrabalık duygusu, ahbaplık duygusu zamanla azalıyor güzide şehrim Kayseri'de..

Son dönemlerde Bayramlarda ise çoğunlukla genç nesil kendilerini tatil yörelerinde buluyorlar. Ülkemizde turizm sektörü bu sayede hareketleniyor fakat geleneklerimizden, göreneklerimizden gün geçtikçe kopuyoruz..

Bugün ki yazımda eskilere özlem duyduğumu bir kez daha hissettim açıkçası ve o güzel günlerin tadının bir başka olduğunu bir kez daha anımsadım..

Değerli okurlarım eski bayramlarda olduğu gibi şen, şakrak, ağız tadıyla çocuklarınıza bol harçlıklı, bol şekerlemeli ve büyüklerimizin değerlerinin daha önemli olduğu güzel bir bayram geçirmenizi temenni ediyorum.

Kalın Sağlıcakla..

Çağrı Furkan Umdu

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar