Çağrı Furkan Umdu
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

cagriozarslanFırat'ın doğusuna girdik nerede ise sekiz gün harekat sürdü. Tüm ülke pür dikkat operasyonu izledi. TV Kanalları nerede ise kimi vaziyetleri naklen verdi. Ve birden tüm ülke Donald Trump denilen kişiliğin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği baştan sona küstahlık kokan mektubunu konuşmaya başladı. Mektubun ana teması tek kelimeyle iğrenç bir o kadar da hadsizlik doluydu... Trump'ın attığı tweetlerde tutarsızlığının belgeleri olarak illaki tarihe geçecektir.

 

Ve sonunda ABD heyeti TÜRKİYE'ye geldi.

Gelenler;

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo idi

Aman ne geliş ne geliş...

Yüzlerinde tek bir mimik yok maske takılmış gibi ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile görüşmeler yapıldı heyetler arasındaki görüşmede 120 saatlik ateşkes kararı alındı. 120 saat beklendi… Ve sonunda 120 saatlik ateşkes süresi sona erdi.

Cumhur Başkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan'dan beklenen açıklama geldi.

ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası YPG'ye verilen 120 saatlik çekilme süresi sona erdi. Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Verilen sözler yerine getirilmedi" dedi.

ABD ile varılan mutabakat sonucu, Barış Pınarı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG'ye verilen 120 saatlik sürenin sonuna gelindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Verilen sözler yerine getirilmedi. Neticeleri alacağız, atmamız gereken adımları atacağız. Taviz verirsek terör örgütünün önünü açmış oluruz" dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile anlaşma çerçevesinde YPG'li teröristlerin bölgeden çekilme süreciyle ilgili yaptığı açıklamada mutabakat çerçevesinde YPG/PKK'lı teröristlerin bölgeden çıkarılmasına ilişkin sürecin yakından takip edildiği, bölgeden 136 aracın çıkış yaptığı belirtilmişti.

Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakatta konuyla ilgili şu madde yer alıyor:

"23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır."

Ve Erdoğan ile Putin Soçi de bir araya geldi…

Başkan Erdoğan ve Putin Soçi'de mutabık kaldı.

Soçi'deki liderler zirvesinde bir araya gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kritik görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Erdoğan: Ekonomi alanında milli paralarla ticaretin artırılmasına, buna yönelik anlaşmayı da bildiğiniz gibi kısa süre önce imzalamıştık. Bu anlaşmanın 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefine ulaşmada önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Sayın Putin'le Suriye'de barış, huzur, istikrarın tesisi için gerek ikili düzeyde gerekse Astana formatı kapsamında çok ciddi çaba harcadık. Soçi Muhtırısı dahil pek çok önemli karara imza attık. 16 Eylül'de Ankara zirvesiyle Anayasa Komitesi'nin kuruluşunu ilan ettik dedi.

 

Ve Rusya ile tarihi mutabakat! imzalandı..!

İşte 10 maddelik anlaşma:

Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.
Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.
Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.
Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.
Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.
120 saatlik ateşkesten sonra 150 saatlik bir bekleyiş başladı bu 150 saatin sonunda ne olacak umarım insanlık adına iyi şeyler olur.

Umarız ülkenin sırtında kambur olan Suriyeliler memleketlerine geri dönerler

ve bizde rahat ederiz.

Geçen hafta sonu bir seri açılış için şehrimize Sayın Cumhur Başkanı geldi.

Cumhuriyet Meydanında halka seslendi.

Meydandaki kalabalık eskiler gibi değildi.

Bunun sebebi ne olabilirdi.

Cumhurbaşkanına halkın sevgisi azalmamıştı ama AK parti Kayseri'de yeterli sempatiyi belki de yönetimlerin tavrı ile kayıp mı ediyordu?

Yada Parti yöneticileri milletvekilleri gerekli mütevaziliği gösteremiyor mu idi?

Sorular o kadar çok ki AK parti'nin kendi içinde bir öz eleştiri yapması gerektiği kanaatindeyim.

Özellikle banka hesapları kabarık olup siyasetin "S" sini bilmeyen sadece cüzdan derdinde olanların ki bu vasıfta olanların var olduğu kanaatindeyim parti yönetimlerinde, STK'larda yer almalarının talihsizlik olduğu fikrini taşıyanlardanım.

Parti de görev alanların liyakatli olması bilgi birikim sahibi olması gerektiğini savunuyorum.

Hayatında Devleti yönetenleri sadece TV'lerde görenlerin olası organizasyonlarda Devlet ricali-i insanlarla öz çekim yapmaları resim çekinmeleri ve onları sosyal medyada kullanmaları da bu vasıftaki insanların amaç ve gayelerini bir nebze olsun ortaya koymaktadır.

Tabii bu şahsiyetler sadece görüntü vermiyorlar.

Kimileri de STK'lar dan nemalanıyor.

Kimi az kimi çok ama bir kısmının nakdi bir kısmının da prestij elde etme yolunda yarıştıklarını da görmekteyiz.

Eee ne diyelim ki bu tür adamlar sözde iş başında çalışıyor çabalıyor kazanıyor kazandırıyor.

Öte yanda zehir gibi donanımlı arslanlar gibi okumuş kariyerli insanlar da bu tür kimi "ünlü" lerden iş için referans bekliyor önlerinde ceket düğmeliyor.

Ne demeli edep ya hu.

Demem o ki sırf nakdi varlığı çok diye kimilerine pirim ve paye vermek yanlış bir o kadarda hatalıdır.

Partilerde STK'larda donanımlı beklentisiz işinin ehli insanlar yok mu elbette var onlar zaten işini ciddi yapıyor onlar vitrinde olmuyor.

Bizde buradan onlara selam olsun diyoruz.

Özellikle şehrimizde FETÖ meselesi tamamen bitmiş mi dir..?

FETÖ'cü iş adamları deyince sadece Boydaklar mı akla geliyor.

İtirafçı yada etkin pişman olanlar sütten çıkmış Ak kaşık mı oldular.

Ülkemizin pkk - pyd vs.. ile olan ciddi sıkıntısı ve mücadelesi ne ise FETÖ ile olan mücadelesi de aynıdır ve aynı olmalıdır.

Bu örgütler şer odakları aynı ırmağın suyundan beslenen virüslerdir.

Ülkemizin bu virüslerden temizlenmesi için illaki her şey yapılmalıdır.

Üzeri kimileri tarafından örtülmeye çalışılan FETÖ nün gayrimeşru çocukları gerekli cezalarla cezalandırılmalıdır.

Sınır boylarında mücadele veren bu Aziz millet iç de FETÖ ve benzeri şer odaklarının adeta "siber" saldırısına maruz kalmıştır ve halada kalmaktadır.

Bizim için başka TÜRKİYE yok Biz bu ülkenin evlatlarıyız.

Bizim Tek vatanımız var.

Tek Bayrağımız var.

İşte onun için…

Ne Mutlu Türküm Diyene...

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar