970x250

M Yalcin Ramazan Bayramijpg

Çağrı Furkan Umdu

cagriozarslanDünya salgın altında, Ülkem salgınla mücadele ediyorken; EVİNDE KAL TÜRKİYEM diyerek Yaşamak - Corona - Ekmek Parası Üçgeninde dolanıp duruyoruz. Allah sonumuzu hayır eylesin.


Bu arada bir haberde ortalıkta savrulup duruyor. Şehrimizin vekillerinden birinin oğlu sosyal medya hesabından Corona için hızlı test siparişi alıyorum diye ilan veriyor. Hem de 2 farklı kit örneği sunarak. Umarım bunda bir yanlışlık vardır diyorum. Şimdi biz buna koyun can derdinde kasap mal derdinde mi denir bilemedin doğrusu. Eğer böyle bir durum var ise bizde bunu esefle kınıyoruz! Olmamış şehrimizin vekilinin evladı bu olmamış diyoruz!
Corona virüs salgını insanlığa temizliği sosyal mesafeyi sanki vurgulaya vurgulaya hatırlattı.
Temiz olmamızın sosyal mesafeli olmamızın altını çize çize yaşayıp yaşatıyoruz. Şimdi gelelim en can alıcı noktaya. Bu corona kimi derinden yaralıyor yada yaralayacak. Kamu çalışanları kamudaki görevlerinde nöbetleşe çalışıp, nöbetleşe istirahat ediyorlar yani "EVDE KAL" sistemini uyguluyorlar.
Gelirleri düzenli, maaşlarını alacaklar maddi olarak bir kayıpları yok varsa borçlarını kredilerini kiralarını ödeyebilecekler.
Hayat konforlarında sadece sosyal yaşantı kısıtlaması ile durumu idare edecekler.
Ya İş verenler ne yapacak
"EVDE KAL"a uysa bir türlü uymasa bin türlü.
Nerede ise organizede üretim durma noktasında, çarşı esnafı dükkanını açsada müşterisi yok ve yanında çalışanı işte tutsa maaşı vermekte zorlanacak gönderse içi elvermeyecek her türlü zorda.
Cumhurbaşkanımızın söylemlerini dinleyen serbest meslek sahipleri bankalara koşuyor yani evde kalamıyor ve bankaların çalışma saatlerini tutturamıyor. Banka açık olsa doğal olarak içeriye tek tek alınıyor. Kredi garanti fonunun limitinin arttırıldığını duyan vatandaş bankaya akın ediyor ama şartlar öne sürülüyor yani koşulsuz bir kredi söz konusu olamıyor, bankalar yine belgeler ve borçsuzluk şartları arıyor.
Esnaf her türlü sıkıntıda ödemesini erteleyemiyor kirasını vermese mülk sahibi ile sürtüşme yaşayacak, personele maaş veremese hem vicdanı elvermeyecek hem çalışanı ile sıkıntıya düşecek! Ne yapacak bu esnaf, işveren, serbest meslek erbabı fikri olan var mı desek kara kara düşünmekten başka çare bulunamıyor.
PTT tarafından yapılan açıklamada; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca korona virüs tedbirleri kapsamında 2 milyon TL ihtiyaç sahibi aileye 1000'er TL tutarındaki ödemelerini 1 Nisan tarihinden itibaren PTT şubelerinden ve ATM'lerden vatandaşlara ulaştıracağını açıkladı.
Tabii bir de;
MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI BAŞLATILDI.
Sayın Cumhurbaşkanı 7 aylık maaşını,
Sayın Devlet BAHÇELİ’de 5 maaşını bağışladığını belirtti. Sayın Bahçeli Milletvekili Olduğundan Bu Yana Hep Devletimizin Çeşitli Kurumlarına Bağışlıyordu. Biz aynı duyarlılığı tüm milletvekillerinden, bakanlardan, üst düzey bürokratlardan, belediye başkanlarından da bekliyoruz.
Hatta devlet memurlarımızda bu kampanyaya destek vermeli diye düşünenlerdenim.
KKTC’de virüsün baş gösterdiği tarihlerde yetkililer açıklama yaptı.
Maaşı 5000 TL’nin üzerinde olan kamu çalışanlarının maaşlarından yüzde 25 kesinti yapılıp dükkanları açılamayan, iş yapamayan esnafa katkı sağlanacak dendi. KKTC’deki 5000 TL bizim asgari ücretimize denk gelen bir maaştır demek ki asgari ücretin üstünde maaş alan tüm kamu çalışanları da bizim ülkemizde
MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASINA katkıda bulunabilir.
Esnaf, işveren devletine gerek bu gibi durumlarda gerekse ihtiyaç halinde daima katkı sağlamaktadır ve bu durumda da illaki katkısını sağlayacaktır.
Corona’dan dolayı evinin kirasını ödeyemeyen 50 vatandaşın yardımına 3 maaşı ile katkıda bulunan Kayseri MHP Milletvekilimiz Baki ERSOY’u bu kampanya’da öncülük gösterip ilk bağış yapanlardan olduğu için kutluyorum.
Şimdi sıra Parti yönetim kurullarında ve haydi eller cebe demeliyiz.
Bu kriz, bu virüs illaki bitecek ama yardım kampanyaları ile toplanan paralar merkezlerde ve kırsallarda umarım ehil ellerle ve ihtiyaç sahiplerine ulaşır diyoruz.
Bu tip kampanyalarda geçmişlerde suiistimaller illaki olmuştur umarız ki artık olmaz.
Okullarda uzaktan eğitimler devam ediyor ve öğrencilerimiz eğitimden mahrum kalmıyorlar görünen o ki eğitim takvimi bu yıl uzaktan eğitim ile yılı bitireceğimize benziyor.
Kendi sektörümde yani MTSK’larda uzaktan eğitim özellikle direksiyon eğitimlerinde asla uygulanamaz olduğundan ve bire bir anlatım tatbikat ve deneyim gerektiren bu durumun
corona’sız günlerde telafi eğitimlerle hallolması temennisini dile getirmek isterim.
MTSK’lar, SRC Kursları her ay kayıt alan ve her ay eğitim veren kurumlardır. Tedbir doğrultusunda eğitime ara verilen şu günlerin zarar ziyanı diğer aylarda telafi edilemeyeceği için özel öğretim kurumlarının’da devletin yardımına ihtiyaç duyduğu şu günlerde mahrum bırakılmaması dilek ve isteklerimizi yeni den vurgulamak isterim.
5000’in üzerinde MTSK ve SRC kurumu ve en az 50.000 çalışan ve bunların bakmakta olduğu en az 200.000 aile ferdini düşünür isek durumun ciddiyetini daha bir anlamış oluruz.
Türkiye Cumhuriyeti elbette büyük ve dirayetli bir devlettir. Türk Milleti’de dayanışma ve zorluklara göğüs germekte, birlik olmakta, beraber olmakta, diriliğini kaybetmeyen bir millettir. Ama devletimizde illaki vatandaşına işverenine, çalışana, yaşlısına, bakıma muhtaç olanına DEVLET BABA olarak kudretli elini uzatacaktır. Bundan da hiç şüphemiz yoktur.
Gelecek sağlıklı ve güzel günlerde.. Bu milletin esnafı zanaat karı yani devletine
katma değer katan vergi veren istihdam sağlayan Ticaret Erbabının borç batağında olmadan, dükkanını kapatmadan, psikolojisi bozulmadan, dimdik ayakta kalması gerekiyor. Buda Büyük Türk Milletinin Güçlü Devleti tarafından tahsis edilmesi gerekiyor.
Buradan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın'ı Talasın temizliği ve hijyeni için verdiği başarılı hizmeti taktire şayandır. Şahsım adına teşekkür ediyorum.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç su’ya zam yapmayacağını ve su faturalarının 2019 Temmuz tarifesinden işlem göreceğini bildirmiş. Sevgili başkanım keşke yıl sonuna kadar suyu millete bedava verseydiniz temizliğe azami dikkat edilmesi gereken şu günlerde buna milletin ihtiyaca vardı.
Coronasız, sağlıklı, huzurlu ve kaygılarımızın azaldığı güzel günlere bir an önce ulaşmak dileğiyle. Esen Kalın.
Çağrı Furkan Umdu.

M Uzunoglu Ramazan

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar