-reklam-

Susmak suça ortak olmaktır

Hülya Deniz

hulyadenizYıllar öncesinden ulusal basının kaynağı yerel basın olurmuş, yereli kaynak gösterip haberler yapılırmış.

Kayseri’de yerel bir gazeteyiz ancak yeri geliyor ülke gündemini sarsacak haberler yapıyoruz.

Biz de Kayseri Deniz Postası ailesi olarak kentteki en önemli gelişmeleri siz değerli okuyucularımıza en doğru ve sıcak şekilde veriyoruz. Ve yaptığımız habercilik ile de geçmişteki gibi ulusal medyayı da etkiliyor, eskisi gibi yerel basının etkisini ve önemini tekrar göstermeye çalışıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde gazetemiz adliye, asayiş muhabiri ve yazı işleri müdürümüz Şeref Kahraman bir haber yaptı. Haber gerçekten tüm kesimin büyük tepkisini çekecek cinstendi. Öz baba ile kızı bir alış veriş merkezinde araç içerisinde yarı çıplak yakalanmış.

Haber bu… Zaten duymayan kalmamıştır, bu haberimizin ardından dediğimiz gibi sadece Kayseri değil, sosyal medyada on binleri aşan erişim ile tüm Türkiye’de bu iğrençlik duyuldu. Tabii ki bizler de Kayserimizi güzel haberler, faydalı bilgilerin olduğu, toplumun psikolojisini bozmayacak haberler yapmak isterdik ancak bu tür haberleri de kimse gizlememizi, bu pisliklere ortak olmamızı ve dilsiz şeytanı oynamamızı beklemesin.

Dediğimiz gibi bu pislik, iğrenç olaya büyük tepki geldi ancak bir kesim de bu haberin yapılmaması konusunda bize tepki gösterdi.

Bu konu ile ilgili muhabirimiz Şeref çok güzel bir yazı kaleme aldı. O yazısında “Şimdi ben bu iğrençliğe eğer susar, sessiz kalırsam biz de kaybedenlerden oluruz. O pislikleri gün yüzüne çıkarmazsam, o iğrençliklerin hesabını yargı yolunda verdirmezsek bizler de bu ayıbın bir parçası oluruz” diye bir cümlesi vardı ki beni çok etkiledi.

Ben de her şeyden önce bir anne olarak böylesi pisliklerin gizli kalmaması, ifşa edilmesi ve toplum olarak kendimize çeki düzen verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kendimizi kandırmaya devam etmek istiyorsak bu tür haberleri hiç kimse duymayacak. Bugünkü geldiğimiz durum çok vahim. Bu ahlaksızlık hangi ölçüde anlatılır bilemiyorum.

Gazetecinin görevi haber yapmaktır, Bu da bir haber hem de büyük bir haber. Haberi yapmayı eleştirmek yerine toplum bu hale nasıl geldi, bu ahlaksızlıkların önüne nasıl geçilir, neler yapılması gerekir onu tartışmalıyız.

Susmak suça ortak olmaktır, susmamaya devam edeceğiz.

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar