970x250

M Yalcin Ramazan Bayramijpg

Hülya Deniz

hulyadeniz8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerleri tarafından katledildiği Srebrenitsa soykırımı acısı hala dinmedi.

 

On binlerce vatandaş internetten Srebrenitsa katliamı nedir, nasıl oldu? sorusuna yanıt aradı.

Twitter’da Srebrenitsa hastagı TT oldu. Yani en çok yorum ve beğeni yapılan konu oldu.

Avrupa’nın ortasındaki bu katliam hala içimizi acıtır.

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)’nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995’te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak’ın Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır.

Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir.

Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

O büyük acının karşısında utanan kelimelerimiz ve dinmeyen öfkemizle...

Avrupa’nın gözü önünde yaşanan ve 8372 masumun canına mal olan Srebrenitsa soykırımı, tarih boyunca asla ama asla unutulmayacaktır, unutturmayacağız.

İnsanlık tarihinin kayda geçmiş en büyük soykırımında sadece tek suçları Müslüman olan 8372 insana bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Bir anne olarak, her şeyden öte bir insan olarak 24 sene önceki o katliam ile ilgili bilgileri araştırıp okurken elim ayağım titredi.

Ve yazmakta güçlük çektiğim bu köşemi Srebrenica katliamında vurulan dört yaşında bir çocuğun ölmeden önce annesine sorduğu bir soru ile bitiriyorum:

"Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?"

M Uzunoglu Ramazan

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar