Fatma Aydemir - Kayseri Deniz Postası
Fatmaaydemir

fatmaaydemirHerkes kaybetti, ölüm kazandı.

Acının adı her yerde aynı, kederin adı her yerde aynı.

fatmaaydemirCovid – 19 tedbirleri kapsamında Türkiye bu kez de risk analistleri arama yoluna giriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın resmi twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre;hangi saatlerde otobüslerin daha kalabalık, hangi kuaföre gelen giden daha az, çalışma saatlerinin düzenlenmesi konusundaki hangi iyileştirmelerin daha faydalı olacağını, risk analizleri çerçevesinde belirlemek gerektiğine vurgu yaptı. Covid – 19’a karşı herkesin birer risk analisti olmasını istedi. Yurdum insanı ise hangi konuda risk analistliği yapacağını şaşırdı! Normalleşme sürecine girdik girmesine fakat ortada hiçte iyi bir tablo yok. Ne sağlıkta ne de ekonomide elle tutulur bir iyileşmeye rastlanmadı. Tüsaid Başkanı SimoneKalowskiise uyardı:“Konkordato zinciri yaşanabilir!”

fatmaaydemirDoğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar atasözünü hepimiz duymuşuzdur. Vikisözlük tanımı tam da bu haftaki yazımda anlatmak istediğim şeyi açıklamış; “Özellikle çıkarlarını düşünen insanların çoğaldığı, fedakârlığın azaldığı yerlerde yalan dolan, hile, ahlâksızlık artar ve insanlar ikiyüzlü olurlar. Böyle bir ortamda doğru sözlü olan, sözünü esirgemeyen ve sakınmadan herkesi eleştiren kişiyi kimse sevmez. Herkes onu kınar, yanından ve yöresinden uzaklaştırmaya çalışır. Çünkü bu kişi doğru sözleriyle ahlâksızlık üzerine inşa edilmiş menfaat düzenini bozmaya çalışır ve çok kimseyi rahatsız eder. Dolayısıyla çıkarları zedelenen, kusurları yüzüne söylenen, ikiyüzlülükleri yüzlerine çarpılan insanlar tarafından hor görülüp kovulurlar.”

fatmaaydemirTürkiye’de gazete ve televizyonlara güvenin her geçen gün azalması reklam gelirlerini etkilemekte, hali hazırda ekonomisi sarsılmış olan yapılanmanın işini daha da zorlaştırmaktadır. Sarsılan ekonominin kötü sonuçlarına bir darbenin de Doğuş Medya’dan geldiği iddia edilmekte. Doğuş Medya Grubu’nun ekonomik nedenlerle yüzde 25’lik bir küçülme gerçekleştireceği ve bu kapsamda 250 çalışanın işine son verileceği konuşuluyor.

Üzgünüm. Bu ülkede adaleti, ekonomiyi ve hatta eğitim sistemini eleştirdiğim için çok üzgünüm. Sınav sistemlerinin bilmem kaçıncı değişikliği bir yana dursun, virüs yayılımının ivme kazandığı bir dönemde, oluşan manzaraları hayretlikle izledim.

fatmaaydemirDefalardır denk geliyorum. FOX TV boykot hashtagleri sosyal medyada eksik olmuyor. Her seferinde farklı nedenler, farklı iddialar… Durum bu kez diğerlerinden daha farklı gibi. Benim hassas olduğum iki konu ve iki taraf var. Hem gazeteci olmamın, hem de kadın olmamın haklı gururunu yaşamak bir yana dursun, bu tür olaylara oldukça hassas yaklaşmak gerekiyor. Fakat kadına şiddet uygulayan veyahut uyguladığı iddia edilen kişi her kim olursa olsun, susmak bizlere yakışmaz!

fatmaaydemirGün geçmiyor ki, yaptığımız hatalardan ders alalım, tedbiri elden bırakmayalım! Salgın döneminde risk oranlarına baktığımız zaman kargo sektörü, sağlık sektörünün hemen ardına geliyor.

fatmaaydemirTürkiye ekonomiyi canlandırmanın yollarını ararken, yapmış olduğu ekonomi paketleri ve faiz oranlarının düşürülmesi ile 3 aydır durmuş olan ekonomiye bir anda ivme kazandırdı. Kamu bankalarının sıfır konutta kredi faizi yüzde 0.64’e, ikinci elde yüzde 0.74’e çekildi. 12 ay ödemesiz 15 yıl vade imkânı sunuldu. Paketin açıklandığı günden itibaren insanlar çıldırmış gibi bankalara akın etti ve kredi sorgulaması yapmaya başladı. Bana sorarsanız hükümet açısından oldukça doğru bir hamleydi. Ucuz kredi kullandırarak “Gün” ü kurtarmak isteyenlerin yanında bir de emeklerini bugünler için saklayan vatandaşlar var.

fatmaaydemirOldukça sessiz bir haftadan merhaba sevgili okur…

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım