-reklam-

Emanete İhanetin Adıdır AnkaPark!

Fatma Aydemir

fatmaaydemirAtatürk tarafından satın alınan 20 bin dekar arazi üstünde, 1925 yılında kurulmaya başlanmıştı.

1937 yılına kadar çevre arazilerin de satın alınmasıyla 52 bin dekarlık bir alana ulaşmıştı.

Atatürk, ölümünden bir yıl önce 1937’de yazdığı vasiyet mektubu ile üstündeki bütün zirai işletmeleri, taşınır ve taşınmazlarla birlikte Hazine’ye bağışlayarak emanet etmişti.

Vasiyeti ve emanetiydi Atatürk Orman Çiftliği! 

İlk talan, Atatürk vefat ettikten 9 ay sonra yapıldı.

Sonrasında ise satışlar, devirler, özelleştirmeler derken…

Yıllar sonra başka bir mesele çıkıverdi gün yüzüne.

20 Mart 2019’da açılmıştı.

Avrupa’nın en büyük tema parkı olma iddiasıyla tartışmaların gündemine oturmuştu.

750 milyon Dolarlık maliyetiyle, yılda 10 milyon turist getireceği vaadi verilmişti.

Ne mi oldu?

AnkaPark / WonderlandEurasia, emanete ihanetin adı oldu!

Açılalı daha 1 yıl bile olmadı. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in çılgın hayali olan AnkaPark’ın kapılarına kilit vurulduğu haberi yayılmaya başladı. Son bilgilere göre gelen giden olmayınca gişeler kapatıldı,parkın girişine bariyerler çekildi ve personeller işten ayrıldı. Bir bekçi dışında kimse kalmadı. Edilen ihanet bari bir işe yarasaydı ya! O da olmadı.

Şaşırmıyoruz aslında. Hiç tahmin edemeyeceğimiz yerlerde, orman içlerinde yükselen inşaatlar, imar affını kovalayan fırsatçılar, onun adamı, bunun adamı diye kayrılan müteahhitler, rantçılar, parayla herşeyi alabileceğini düşünen gözü doymazlar ve toprağına sahip çıkmak yerine yok pahasına satan duyarsızlar. Dünya böyle bir vaziyet almışken başımıza gelen duruma elbette şaşmamak gerek. AnkaPark da bunlardan sadece biriydi ve rant kapısından başka hiçbir işe yaramadı. Bir kentin hafızasını silmeye çalışmak; 750 milyon dolarlık bir çöplük bıraktı. Fakat hatırlanması gereken bir konu vardı ki; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hafızalardan, emanetlerinin ise kalplerden asla silinmeyeceğiydi. Ki öyle de oldu. Şimdi bu kadar israfın, çöpe giden bu kadar paranın hesabı sorulur mu derseniz(?) sanmam. AnkaPark’ın Genel Müdürü Tafil Gürbüz ise, parkın kapatıldığına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını, işletmecisi GBM Ticaret-Çelik Ortak Girişim Grubu’nun borçları nedeniyle Bursa merkezli ECS Stil Tekstil firmasına devrettiğini ve kısa süre önce kapısına kilit vurulan parkı 28 yıl işleteceklerineilişkin açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar gelen tepkilerden ötürü mü yapıldı şuan için bilinmiyor.

1 yılda bu kadar gündem olan parkın işletmecisi değiştiğinde talebinin artacağını ve zarardan kara geçeceğini yine düşünmüyorum. İnanın yanılmayı çok isterim. Ancak atalarımız öyle güzel söylemiş ki “balık baştan kokar.” diye… Gerek bir aile, gerek bir topluluk ve gerekse bir ülkede baştaki yöneticilerin niyetleri ve tutumları bozuksa o yerdeki her şey de bozuk ve düzensiz olur. Ortada değerini koruyan bir şey kalmaz. Bir dahaki sefere değerlerimize sahip çıkabilmek dileğimle…

0
0
0
s2smodern
powered by social2s
Reklam

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım

Resmi İlanlar