COVİD 19 - Kayseri Deniz Postası

Aydın Ateş
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

aydinatesHızla yayılarak tüm dünyayı tehdit eden yeni tip corona virüsü can almaya devam ediyor.

 

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre virüsün akciğerde tutunduğu protein Asya ırkında diğer ırklara göre altı kat daha fazla, yani hastalık Asya ülkelerini hedef alan bir anatomiye sahip ve gen haritasında Türkiye gibi Asya’nın dışında kalan ülkeler risk grubunun dışında.

Bilim insanlarımızın ortak kanısı virüs ülkemizde görülebilir ama yakın tarihteki sars virüsü salgını gibi teğet geçer.

Yakın tarih demişken geçmişte dünyayı kasıp kavuran ve insanlık tarihinde büyük yaralar açan salgınlardan bahsetmeden geçemeyeceğim.

Kara Veba Salgını 100 milyonun üstü,İspanyol Gribi 100 milyon civarı, Viral kanamalı ateş salgını 15 milyon civarı insanın ölümüne sebep olmuştur.

Listeye Sars Virüsü, Çiçek Hastalığı, Domuz Gribi, Ebola Salgını, AIDS gibi hastalıkları eklediğimizde bilanço çok kabarık bir durum alıyor ve olayın vahameti daha net anlaşılıyor.

Birçok insanın kafasındaki soru işareti ise yükselen Çin ekonomisine Amerika ve uluslararası ilaç lobisinin bir operasyonumu sözkonusu? Laboratuvar kökenli bir virüs oluştur, tedavisini de geliştir, sal insanlığın üstüne, daha sonra tedavini buldum diyerek sat ilacı kazan parayı.

Tıpkı bilgisayar mantığı gibi Networkte yay virüsü, sat anti virüs programını kazan parayı.

Neyse ki bizim proteinimiz altıda bir oranında az ve risk grubunda değiliz…

Sağlıklı virüssüz günler dileğiyle.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım