EKONOMİK SIKINTILAR BİZİ NASIL ETKİLİYOR? - Kayseri Deniz Postası

Ayşe UYAROĞLU - Psikolog
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

1F0A2626 F58C 4E46 AC61 F43F22E35F7EHepimiz medyadan, okuduğumuz gazetelerden, belki de yakın çevremizden aşinayız geçim sıkıntısı konusuna. Ülkemizde uzun yıllardır süre gelen bir konu bu aslında. Son zamanlarda da artan işsizlik ve pahalılıkla beraber gündemimizde olmaya devam ediyor. Üniversite mezunlarının sürekli aldığı “Biz size döneriz.” cevapları, aile geçindirmeye çalışan ve ağır şartlarda çalıştırılan asgari ücretli insanlar, sosyal güvencesi olmadan çalışmak zorunda kalan birçok insan haliyle zor durumda ve maddi olarak sıkıntı yaşıyor.

 

 Bu sorun hayatımızda mevcutken son yaşadığımız durumdan kaynaklı da işten çıkarmalar ve faaliyetini durdurmak zorunda kalan iş yerleri olunca durum daha da zorlaştı. İşten çıkarılan işçiler, iş yerlerini kapatmak zorunda kalan esnaflar ve beraberinde iş verenler hem mevcut durumun getirdiği sıkıntıyla hem de ekonomik sıkıntıyla baş başa kaldılar. İşine dönmek isteyen ya da başka iş bulmak için uğraşan, destek bekleyen ve bir şekilde sesini duyurmaya çalışan binlerce insan var. İnsanların kira, fatura gibi bedelleri ödemekte zorlandıklarını, hatta kiminin ailesinin temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandıklarını aynı şekilde duyuyor ve görüyoruz. Peki, bu insanlar sadece maddi anlamda mı zorlanıyorlar? Maddi zorluklar belirli psikolojik sorunlara da yol açabilir mi?

 Son zamanlarda özellikle artan işsizlik, alım gücünün düşmesi, artan pahalılıkla beraber yaşadığımız ekonomik sıkıntılar bizleri psikolojik açıdan haliyle olumsuz etkiliyor. Bununla beraber, artan işsizlikten ve ekonomik durumlardan kaynaklı insanlar hali hazırdaki işlerinden olma, iflas etme ve iş yerini kaybetme gibi korkular da yaşıyor. İnsanlar faturaları nasıl ödeyeceğim, çocuklarıma istediklerini alabilecek miyim, bu parayla daha ne kadar idare edebilirim, iş bulabilecek miyim, işler her geçen gün biraz daha azalıyor ya iflas edersem gibi kaygı dolu ifadelerle baş başa kalabiliyorlar. Bu kaygı durumu ilerleyen zamanda belli psikolojik şikayetleri de beraberinde getirebilir. Bu şikayetler; uykusuzluk, psikosomatik şikayetler, yorgunluk, mide rahatsızlıkları, korkular, ağrı ve tutulmalar, saplantılı fikirler şeklinde olabilir.Belirttiğim bu şikayetler zamanla artıyor ve günlük rutinler etkilenecek düzeye geliyorsa bir uzmandan yardım almak en iyisi olacaktır. Ülkemizde bu sorunların aşıldığı, insanların mutlu ve huzurlu günler yaşadığı yarınların bir an önce gelmesi dileklerimle, sağlıklı kalın.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım