Üniversitelilerin ‘FİNAL’ Çığlığı - Kayseri Deniz Postası

Şeref Kahraman
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

serefSizlere sadece bir üniversite öğrencisinin çığlığını buradan aktaracağım...

 

Sadece birisi onbinlerce öğrencinin tek çığlığı aslında..

İlahiyat, İletişim, Edebiyat, Fen... Erciyes Üniversitesi’nde okuyan tüm öğrenciler bir konudan muzdarip...

Ve sosyal medyadaki isyanları haklı...

Biliyorsunuz koronavirüs salgınından en ağır etkilenen camia eğitim camiası...

Öğrenciler yaklaşık 70 gündür evlerinde uzaktan eğitim görüyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve üniversiteler pandemi sürecinde büyük mücadele verdiler ama salgının sonlarına doğru alınan bazı kararlar öğrencileri üzüyor.

Erciyes Üniversitesi’nde bir ilahiyat öğrencisi, bana ulaştı, sıkıntılarını anlattı... Sadece o bölüm değil, üniversitedeki tüm fakültelerde okuyan öğrenciler isyanda...

Buraya binlerce gelen o mesajları yazarsak okumaya vaktimiz kalmaz, o nedenle kilometrelerce uzakta olan ERÜ öğrencisinin veryansınını yazacağım...

Konu: final sınavları...

YÖK final sınavlarının ödev usulü ile de yapılabileceğini tavsiye etse de ERÜ yönetimi aldığı karar ile finalleri online yapma kararı aldı. Bu da öğrencilerin haklı şu tepkisini ortaya koydu:
“Öğrenci merkezli bir karar alınmıyor, artık çok yorulduk oturup ağlıyoruz. Final konularını öğretmenlerin baştan sona kadar anlatmadıkları tüm konulardan sorumlu tutarak bizi online sınav stresine girdirdiler. Üstelik alt yapısı iyi olmayan sistem ile bunu yapacaklarını söylüyorlar ve final geçmek için yüzde 70 etkili.

Evinde internet olmayanlardan tutun, internetin çekmesi sıkıntılı olan yerlerde yaşayanlar ve bilgisayarı olmayan arkadaşlarımız var. Online sınavda yaşayacakları bir zorlukla anlatılmayan final konularının tamamından sorumlu olan bizler için sıkıntının ne kadar büyük olduğunu ne dekanımıza anlatabiliyoruz, ne rektörümüze? Kimse öğrenci merkezli davranış sergilemiyor.

YÖK Başkanı ‘ödev yapabilirsiniz’ demesine rağmen Hocalarımız sanki normal okul sürecinde yüz yüze eğitim almışız gibi müfredatın tamamından sorumlu tutuyor. Bu hiç adil değil...”

Aslında şikayetleri daha çok uzuyor, dediğim gibi buraya yazmakla bitmez ve öğrenciler, rektör Mustafa Çalış’a 22 bin tweet atmış...

Bizim geleceğimiz olan öğrenciler için vizeden daha önemli olan final sınavlarında da kolaylık sağlanması ve yukarıda sorunların dikkate alınmasını ümit ediyorum.

Biliyorum ki kıymetli rektörümüz Sayın Prof. Dr. Çalış, önceden olduğu gibi bu dönemde de öğrenci odaklı alacağı karar ile onbinlerce öğrenciyi mutlu edecek karar alacaktır.

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım