Raporsuz ceza iptal edildi… - Kayseri Deniz Postası

Şeref Kahraman
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

serefEvet...

Kayseri'de 8 Şubat 2020’de polis ekipleri, kimlik kontrolü yapmak için bir vatandaşı durdurdu. Kimlik kontrolü yaptıktan sonra ‘alkol var mı’ diye soran polis, vatandaş ‘yok’ deyince, ‘iyi günler’ diyerek oradan ayrıldı.

 

İddiaya göre polis ekiplerince A.K. isimli vatandaşın Harman Mahallesi 6223. Sokak’ta alkol aldığı tespit edildi...

Ama bundan vatandaşın haberi yok...

Buna ilişkin kolluk görevlilerince tutanak tutuldu...

Kayseri Valiliği kararı ile “belediye sınırları içerisinde, meskun mahallerde, karayollarında, umuma mahsus yerlerde veya umumun istirahatine sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda veya her çeşit araçların içinde hafif alkollü içkiler dahil, alkollü içkinin satılması ve içilmesinin yasaklandığı” kararına istinaden Kocasinan Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından A.K. isimli vatandaşa 12 Şubat tarihinde Kaymakamlık oluru ile Kabahatler Kanunu’ndan 392 TL idari yaptırım cezası uygulandı.

Yani 8 Şubat'tan 4 gün sonra vatandaşın evine ceza geldi...

Neyse...

4 gün sonra ikametine gelen ceza ile karşılaşan A.K. isimli vatandaş cezaya itiraz etti. Kayseri Adliyesi’ne giden A.K., 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kararına itiraz ederek, idari para cezasının iptal edilmesini talep etti.

Kayseri 4. Sulh Ceza Hakimliği, 24 Şubat’ta edilen itirazı koronavirüs ile mücadele kapsamında verilen aranın ardından 4 Haziran'da değerlendirdi. Mahkeme hakimi, itirazın kabulü ile dosya kapsamında 'alkol raporu' mevcut olmadığı gerekçesiyle kesilen 392 TL idari para cezasının iptaline karar verdi.

Bu kararın emsal olacağını söyleyen A.K. isimli vatandaş, “Polis arkadaşlar alkol olmadığı halde kimlik kontrolü diye alıp arkamızdan kabahatler kanunundan ceza yazmışlar. Cezaya itirazım benim lehime sonuçlanmıştır. Ölçüm yapmadan yazılan cezaların iptali mümkündür. Karar emsal niteliğindedir” diye konuştu.

Peki polis, ne alkol ölçümü yapıp, ne de alkol raporu almadan vatandaşına ceza NASIL keser?

Ben polisime, askerime şimdiye kadar tek kelime etmem de, ettirmedim de ama dediğim gibi çürük elmalar çıkabiliyor...

Bu tür bir olayı da görevim olan kamuoyuna duyurmaktan ÇEKİNMEM...

Sevgiyle kalın...

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım