Şehrin dağ gibi sorunları sırtında taşıyan isim: Nevzat Özer - Kayseri Deniz Postası

Şeref Kahraman
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

serefAz önce üzücü bir telefon aldım, çok sevdiğim bürokratlardan, Kayseri’ye çok ama çok büyük emekler veren, şehrin dağ gibi sorunlarını sırtında taşıyan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kayseri İl Müdürü Nevzat Özer’in Adana’ya tayininin çıktığını öğrendim.

 

Benim için üzücü bir haber, çünkü Kayseri çok değerli bir devlet adamını kaybetti.

2016 yılından beri en küçük sorun olduğunda anında müdahale eden bir devlet yetkilisiydi…

Özer müdürüm ile ilgili bir yazı kaleme almıştım, vakti geldiğine göre yeniden hatırlatmak istiyorum.

300 çocuk, 800’ün üzerinde yaşlı…

7 bin 650 ağır engelli ve 2 bin yoksul aile…

Bu kişilerden direk sorumlu olan bir kişiden ve yaptıklarından bahsedeceğim size…

‘Yiğidi öldür, hakkını yeme’ demişler ya öyle birisi…

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nevzat Özer…

Her sohbetimizde ‘Bir omzumda Erciyes Dağı, diğerinde Ali Dağı var’ der…

Normalde bilirsiniz memur, ‘sabah evden çıkar işine gider, mesai saati bitince akşam evine gelir.’ Ama Nevzat müdür, ‘sabah iş, gece yarısı evine’ dönüyor.

Neden mi?

Mesai bitiyor ama onun ve ekibinin mesaisi yoktur. Mesai sonrası kurumları denetliyor, sorumluluğunda olan ailelerle, çocuklarla ilgileniyor.

Sağlam ve idealist ekibi ile yaralara merhem oluyorlar, çok anlamlı işlere imza atıp gönüllere taht kuruyorlar.

Nevzat müdür, yeri geliyor ailesini ve çocuğunu ihmal ediyor.

Nevzat müdür, bazı gecelerde eve geldiğinde kızını uyur vaziyette seviyor?

Kurum olarak 22 bin 752 engelli bireye, şehir içi ulaşımda aylık 288 bin 750 TL bedelinde kimlik kartı hizmeti sağlıyorlar. İl Müdürlüğü tarafından 140 çocuğa ücretsiz kreş desteği veriliyor, şehit ve gazi yakınlarımızdan 452 kişiye de istihdam sağladılar. 8 bin 520 hane ziyareti yaparak sosyal incelemelerde bulunuyorlar…

Toplumun bilinçlenmesine yönelik eğitim faaliyetleri yapıyorlar. Kent genelinde eğitim faaliyetlerinden faydalanan kişi sayısı 10 bini aştı.

Bu arada cinsel istismar demişken, biliyorsunuz adliyelerde bu tür davaların yanı sıra kadına, çocuğa şiddet, istismar ya da aile içi adli vakalara anında avukatları aracılığı ile müdahil olup, davaları yakından takip ediyorlar.

Geçtiğimiz yıl çok güzel bir program yapmışlardı. Çok hoşuma gitmişti, 50 yılı aşkın süredir evli olan çiftler ile yeni evli çiftler, Aile Haftası kapsamında, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün düzenlediği programda bir araya gelmişti. Mutlu ve ömür boyu sürecek bir evlilik için yeni evlenen çiftler, 50 yıllık çiftlerden nasihatler almıştı.

Kısacası Nevzat Müdür Kayseri’de kim dara düşmüş ise onun ailesi olmayı şiar edinmiş.

Bir gün Muş'ta bir okul müdürü Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne telefon açıyor ve…

‘Müdürüm okulumda 1.2.3.ve 4.sınıflara acil okuma kitabı lazım’ diyor.

Kayseri İl Müdürlüğü olarak Nevzat müdür ve ekibi hemen harekete geçiyor…

120 kitap ve 4 koli ağzı dolu oyuncak hazırlayıp gönderiyorlar.

Bu işi de sevgi evlerimizdeki çocuklarımıza yaptırıyorlar. Müdür Özer, ‘Bir iyilik nasıl yapılır değerler üzerine inşa edilir öğrenmelerini istedik’ diyor.

Hem kitapları kolilere hazırlayan sevgi evlerindeki çocukların, hem de Muş’ta kitapları ve oyuncak hediyeleri alan minik öğrencilerin mutlulukları ve heyecanları kameraya yansıyor.

Daha bu yazdıklarım sadece birkaç proje…

Nevzat müdürü, sosyal medyadan da takip ediyorum, öyle güzel ve öğretici yazılar da yazıyor ki, çerçeveletip okul duvarlarına asılacak cinsten...

Anlayacağınız bu işi kalpten yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nevzat Özer ve ekibi devletin şefkat yüzü olmaya devam ediyor.

Hani ‘cinsel istismar, kadına, çocuğa şiddet’ haberlerim ve köşe yazılarımda sürekli ‘bir şey yapmalı’ diyordum ya…

Bu güzel memleketimizde çok güzel şeyler de yapılıyor ve eminim birlik ve beraber olarak üzerimizdeki bu karanlık bulutlardan kurtulacağız. Yeniden Türk kültür, gelenek ve göreneklerine bağlı bireyler yetişecek.

Yükü ve sorumluluğu ağır olan Nevzat müdürümüze 4 yılda yaptıkları tüm işler için teşekkür ediyor, bundan sonra Adana’da yapacakları işler de başarılar diliyorum.

Allah, ayağına taş değdirmesin müdürüm…

Sinpas

Web stemizde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım