Kayseri’de 11 ülkeden temsilciler bir araya geldi. Kayseri Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşen buluşmada, 11 ticaret ateşeleri, deneyimlerini paylaştı.

Kayseri Vali Yardımcısı Ömer Tekeş, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü Dış Temsilcilikler Daire Başkanı Evren Subaşı, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Orta Anadolu (ORAN) Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurutuluş Karamustafa, protokol üyeleri ve oda üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, “Şehrimizdeki e-ticaret yapan 9 bin 632 firmamızla 2023 yılı e-ticaret Uyum Endeksi raporunda İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almanın gururunu yaşadık. Bir başka projemiz olan ve Avrupa Birliği Fonları ile başlattığımız kısa adı KAGUTİM olan ‘Kayseri Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret Merkezi’ni odamız bünyesinde kurduk. Her iki merkezimizde de bütünleşik ve tamamlayıcı bir anlayış içerisinde, Kayseri Ticaret Odası üyelerinin, girişimcilik, dijitalleşme, dijital pazarlama ve ihracat konusunda kapasitelerinin artırılmasını hedeflemekteyiz. Bugün burada yaptığımız etkinliğimizi de Kayseri Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret Merkezi’mizin organizasyonu ile gerçekleştiriyoruz. Siz değerli üyelerimizi Almanya, Bangladeş, Belçika, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, Macaristan, Malezya, Moğolistan, Rusya Federasyonu ve Ürdün olmak üzere 11 ülkede görev yapmış olan Ticaret Ateşelerimizle bir araya getiriyoruz. 2023 TÜİK verilerine göre; bu 11 ülke toplamda 3,3 milyar nüfusa, 7.5 trilyon dolarlık ithalat pazarına hakim. Ülke olarak 140 milyar dolarlık, şehir olarak 1.5 milyar dolarlık ticaret hacmimizin olduğu bu ülkelerde ticaret müşavirlerimiz, Türkiye'nin ihracatını arttırmak için yıllarca gece gündüz demeden yoğun bir mesai harcadılar. Bizde bugün bu tecrübelerini ihracat yapacak üyelerimize aktarabilecekleri bir zemin oluşturturduk. Samimi bir ortamda geçecek olan bu etkinliğimizde birbirinden değerli Ticaret Ateşelerimiz sizlere hedef pazarlara giriş yöntemleri, iş yapma kültürü, dış ticaret mevzuatı konularında deneyimlerini paylaşacaklar. Çalışma ve faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme sunumu yapacaklar” ifadelerini kullandı.

Bakan Sert Konuştu: Fırsatçılara Acımayacağız! Bakan Sert Konuştu: Fırsatçılara Acımayacağız!

11 Ülkeden Kayseri’ye Bunun İçin Geldiler! Dikkat Çeken Buluşma! (3)

ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz günlerde burada İş Dünyası Buluşmaları adı altında yine aynı salonda çok değerli bir etkinlik yaptık ve bugün de Ticaret Müşavirleri Buluşmaları’nı yapıyoruz. Bütün bunların proje bağlamında birbirini tamamlayan faaliyetler olduğunu düşünüyorum. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı adına bölgemize yatırımların geliştirilmesi, iş dünyasının desteklenmesi adına her türlü faaliyetin sonuna kadar destekçisi olacağımızı da buradan tekrar ifade etmek isterim. Bu alanda paydaşlarımızla beraber hareket etme arzusunda olduğumuzu tekrar arz ediyorum” diye konuştu.

11 Ülkeden Kayseri’ye Bunun İçin Geldiler! Dikkat Çeken Buluşma! 33

Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü Dış Temsilcilikler Daire Başkanı Evren Subaşı ise, “Görevlendirilen ticaret müşavirlerimizin farklı ülkelerde 4 senelik bir tecrübe ve bilgi birikimi oluyor. Biz bu bilgi birikimini firmalarımızla fiziksel ortamda gerçekleştirilen toplantılar vasıtasıyla da aktarmak istiyoruz. Bunlar dışında başka etkinliklerimizde var. Ticaret müşavirlerimizle elektronik sohbet toplantılarımızı her hafta gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında yurtdışında görevli ticaret müşavirlerimiz edindikleri bilgileri dijital mecralar aracılığıyla da sürekli olarak firmalarımızla paylaşıyorlar. Ben programımızın faydalı olmasını temenni ediyorum. Umarım yeni ufuklar açar. Katılımınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum” açıklamalarını yaptı.

Konuşmaların ardından 11 ülkeden gelen ticaret ateşeleri, katılımcılara bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Kaynak: İHA