Öne Çıkanlar

Kalp hastalıklarını Elektrokardiyografi (EKG) işaretleri üzerinden önceden tespit edebilecek sistem geliştirildi. Sistem sayesinde kalp rahatsızlıkları erken evre belirlenebilecek.

Acıbadem Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Doktor Melike Kan, "Diş sıkma antibiyotik kullanarak geçirilecek bir hastalık değil. Bizim için en önemlisi farkındalık. Hastalarımızın çoğu diş sıktığını bilmiyor ve diş hekiminin söylemesi ile farkına varıyor" dedi. 

Acıbadem Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karaman, Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede yılda 30 bin kişinin mide kanseri olduğunu, en çok Orta ve Doğu Anadolu Bölgesinin risk altında olduğunu söyledi.

Nişantaşı Obezite Enstitüsü'nden Op. Dr. Onur Peşluk, obezitenin yaşam süresini kısaltan bir hastalık olduğunu belirterek doğru tanı, doğru tedavi ve doğru merkez anlayışı ile çözülebileceğini söyledi.

Diyetisyen Gülay Kızıl, göz, böbrek ve sinir sisteminde hasar oluşumuna neden olan, ileri seviyede ise organ kaybı gibi riskleri de içinde barındıran diyabetle ilgili olarak hastaların nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda önerilerde bulundu. 

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, yaz ayının en çok tüketilen iki yiyeceği karpuz ve dondurma konusunda uyarılarda bulundu. Sayın, "Haftada 2 defadan daha sık dondurma yiyorsanız bağımlılığa gidiyor olabilirsiniz. Tek oturuşta orta boy karpuzun sekizde birini yeyip durabilmek, mümkün olduğunca seyrek tüketmek önemlidir" dedi. 

Kayseri Dünyam Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr .H.İrfan Bayram, depresyona giren kişiye 'Kafanı takma' denilmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Depresyonlu hasta, kızmakla iyi olmaz. Doktor, hasta ve hasta yakını işbirliği ile bu hastalık tedavi edilebilir" dedi. 

Uzman Sosyal Pedagog ve Psikolog Hanım Demirbaş, okul öncesi eğitimin okul yaşamına alışmayı kolaylaştırdığını ve okul korkusunu ortadan kaldırdığını söyledi. 

Çocukların öğrenme döneminde göz muayenesinden geçmesi gerektiği bildirildi. 

Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hamit Baki Duru, son dönemlere yapılan operasyonlarda kişinin estetik açıdan değerlendirilmesinde altın oranın da dikkate alındığını belirtti. 

İstenmeyen tüyleri engelleme yöntemlerden biri olan lazer epilasyonla ilgili Dermatoloji Uzmanı Dr. Fulya Tezel, uyarılarda bulundu. 


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gönül Çimen, kadınların yeme düzeninde, kilosunda ve fiziksel aktivite miktarındaki değişikliklerin, adet kanaması düzensizliklerine neden olabileceğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, odaklanma sorunu olmayan erişkinler için sıra dışı bir durum olmadıkça hayatın genellikle belirli bir denge içinde olduğunu belirterek, “Bunun yanında eğer kendinizi sürekli geç kalan, dağınık, unutkan ve sorumlulukların altından kalkamaz bir halde buluyorsanız sizde de Dikkat Eksikliği Bozukluğu ya da Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bulunması olasıdır” dedi. 

Türkiye’de Açık Kalp Mitral kapak tamirini kapalı olarak kalbi durdurmadan yapan ilk Türk cerrahı Prof. Dr. Cengiz Köksal, bilime ve sağlık hizmetine sunduğu katkılardan dolayı İbni Sina Kanunu Tıp 1000. Yıl Ödüllerinde "Yılın Doktoru" seçildi. Açık Kalp Mitral kapak tamiri konusunda Avrupa’da 8 cerrah arasında yer alan Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Açık kalp ameliyatlarındaki başarılarımız, Avrupa’daki kalp cerrahi merkezleri ile yarışır düzeydedir” dedi. 

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı. Dr. Merih Özbayburtlu, sıklıkla baş dönmesi veya göz kararması gibi şikayetleri olan tansiyon ve diyabet hastalarına, bu belirtilerinin şah damarları tıkanıklığı ile ilgili olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. 

reklam
Haberden uzak kalmamak için e-posta grubumuza üye olabilirsiniz.