04
Pzt, Ara
0 Yeni Haber

Öne Çıkanlar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz” dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilimin olduğuna dikkat çekti. 

50 Soruda Meme Kanseri” kitabı ile meme kanserine yönelik çarpıcı bilgiler paylaşan Dr. Hüseyin Akyol, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 yılına dair paylaştığı en son verilere göre dünya çapında 2,3 milyon kadına meme kanseri teşhisi konulduğunu belirtti.

Diyetisyen Merve Sena Nazlı, beslenmenin zeka gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ve çocukluk çağında oluşturulan beslenme alışkanlıklarının yetişkinlik döneminin zemini oluşturduğunu belirterek, kahvaltı yapmayan çocukların öğrenme zorluğu, dikkat dağınıklığı, yorgunluk gibi belirtileri olabileceğini söyledi.

Diyetisyen Süheyla Subaşı Uçar, mevsim geçişlerinde beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Kaliteli bir kahvaltıyla güne başlamalı, sağlıklı ara öğünlerle günü zenginleştirmeyi, öğlen ve akşam yemeğiyle de günü dinlendirmeliyiz” dedi.

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşin Kılınç Toker, bu dönemde viral ishal vakalarının arttığını söyleyerek, uyarılarda bulundu.

Aşılama (IUI) yöntemi genellikle nedeni açıklanamayan infertilite ya da erkeğe bağlı sebeplerle kısırlık söz konusuysa tüp bebek tedavisi öncesinde uygulanıyor.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Aygen, “28 Temmuz Dünya Hepatit Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Haber: Aydan Yıldırım

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bel kayması, bel ağrısı nedeni ile doktora başvurulan bir sorundur. 

Son yıllarda burun estetiğine ilginin arttığı ifade edilirken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Suat Turgut, “Burun estetiği taleplerinde patlama var. Aynılaşma mutlaka oluyor çünkü yapılan işlem aynı. Görsel medya çok etkiliyor, ‘Hocam yüz fotoğraflarımı shop’la düzeltiyorum ama TikTok videolarımı shoplayamıyorum, onun için bu kemeri aldırmam, burnumun ucunu biraz kaldırmanız lazım’, manken ve top modellerin resimleriyle gelen ‘Yüzüm, burnum bu şekilde olsun’ diye ilginç taleplerle gelen insanlar da oluyor” dedi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Yılmaz, huzursuz bacak sendromu hakkında bilgiler verdi.

Klinik Diyetisyen Duygu Özbay, beslenme ve kanser ilişkisi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar sayesinde bazı besinlerin hücreleri kansere sebep olan toksinlerden önemli ölçüde koruduğunu söyledi.

Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin oruç tutmayı daha da kolaylaştıracağını belirten Uzman Diyetisyen Merve Terzi, tokluk hissi sağlayacak oruç dostu besinleri sıraladı.

 Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD. Başkanı, ve Türk Nöroloji Derneği Uyku Tıbbı Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sevda İsmailoğulları, “17 Mart Dünya Uyku Günü” dolayısıyla bir dizi açıklamalarda bulundu.