31 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonuçları açıklanırken, belediye başkanlığı için aday olan milletvekilleri umduğunu bulamadı. Sonuçlara bakıldığında ise oluşan istatistiklerde CHP, süpriz yaptı.

İYİ Parti'den 7, CHP ve Saadet Partisi'nden 5, AK Parti'den 4, DEVA Partisi, DEM Parti ve Türkiye İşçi Partisi'nden 1, HÜDA PAR'dan 2 milletvekili, belediye başkanlığı için yarıştı. Yerel seçimler için yarışan 26 milletvekilinin yalnızca 4’ü beklediği sonucu aldı. Kazanan 4 milletvekilinin de CHP milletvekili olması da oldukça dikkat çekti.

Kayserili Vekil, Hayal Kırıklığı Yaşadı!

Kayseri’de yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye başkanlığı için yarışan Saadet Partisi Kayseri milletvekili Mahmut Arıkan, umduğunu bulamayarak hayal kırıklığı yaşadı.

31 Mart Yerel Seçimlerinin kaybeden vekilleri şu şekilde;

Kayserililer Bayramda Bu Bölgeye Akın Etti! Kayserililer Bayramda Bu Bölgeye Akın Etti!

AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Kurum, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu ve İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı yerel seçimlerde kazanamadı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Malatya'da seçimi kaybederek hayal kırıklığı yaşayan tek CHP'li milletvekili oldu.

İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş Adana Büyükşehir, İzmir Milletvekili Ümit Özlale İzmir Büyükşehir, Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu Bursa Büyükşehir, İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu İstanbul Büyükşehir, Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez Balıkesir Büyükşehir, Muğla Milletvekili Metin Ergun Muğla Büyükşehir, Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanamadı.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Birol Aydın İstanbul Büyükşehir, Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan Kayseri Büyükşehir, Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün Denizli Büyükşehir, Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan Hatay Büyükşehir, Grup Başkanı ve Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yarışı kaybetti.

DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, DEVA Partisi Ankara Milletvekili İdris Şahin, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş ile HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı ve Mersin milletvekili Faruk Dinç belediye başkanlığı yarışını kaybetti.

Kaynak: İHA