Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı adayı Memduh Büyükkılıç, “30 Büyükşehir arasında Hatay’ı özel durumundan dolayı saymazsak biz tüketiyoruz” dedi.

Su fiyatlarında yapılan indirimle ilgili konuşan Başkan Büyükkılıç, “Ben saha adamıyım. Sahada geziyorum. TEFE-TÜFE oranını kaldırdık gitti. İlk etapta yüzde 20 yaptık. Gönlüm daha fazla indirimden yana. Baktık yine beklenti var yüzde 30 indirim yaptık. Toplam Yüzde 50 oldu. KASKİ yatırım yapan bir kurum. Millet Kanal istiyor, su istiyor. Ayrıca kanalla ayrı olacak deniyor. Yoksa İzmir’in durumuna düşeriz. 5 yerde sıkıntı vardı yağmur suyu ile alakalı. Altınoluk’ta, Yeni Sanayi’de Eski Şehir Bağları’nda ve Erkilet Bulvarı’nda ve Talas’ta Papatya Caddesi’nde kanal çalışmasını yaptık. Hepsi de yağmur suyu kanalları" diye konuştu.

Kayseri’de Büyük Artış! Bu Yıl Mart Ayında Rekor Kırdı! Kayseri’de Büyük Artış! Bu Yıl Mart Ayında Rekor Kırdı!

Projelerimizi Bir Bir Hayata Geçiriyoruz

"Alt yapı olmadan belediyecilik olmaz" diyen Başkan Memduh Büyükkılıç, "Alt yapıya yapılan yatırımlar çabuk unutulur. Su gelirinden başka KASKİ’nin bir geliri yok.  Çalışanı var, enerji boyutu var, yatırım boyutu var. 200 metre derinlikten su çıkarıyoruz enerji gücünü kullanarak. KASKİ’nin bu yükünü azaltmak için GES projelerini hayata geçiriyoruz. Yağmur suyu hasadı diye projemiz var onu hayata geçiriyoruz. Her türlü yolu deniyoruz. Gün gelecek bir damla suyu arayacağız. Savurgan olmamalıyız. Suyu dikkatli kullanacağız. Lise yıllarımızda düvenönü bölgesinde inşaat başladığında 1 metreden su çıkardı. Şimdi 25 metreden, 50 metreden, 100 metreden çıkarabiliyoruz bunu bir enerji bedeli var. Ayrıca atık suyun KDV’si var, Atık Suyun KDV’si var. Su bedeli var birde ÇTV var. ÇTV’yi biz topluyoruz ilçelerden tahsilatını yapıp teslim ediyoruz" diyerek konuya ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Muhabir: Volkan Türkmenoğlu