Kayserili Ünlü İş Adamı Kutsal Topraklarda! Kayserili Ünlü İş Adamı Kutsal Topraklarda!

Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde yapılan ağaç katliamı tepki çekiyor. Kayaören köyünde gerçekleşen olaya bir vatandaş, adeta isyan etti. 
İddiaya göre Kayaören köyüne gelen vatandaşlar, burada bir hurafeye inanarak yarım asırlık çam ağacını kökünden kesti. Ağacın iç bölgesinde yer alan iliç veya soymuk denilen tabakaya ulaşıp yemek için kesilen ağaç köy sakinlerinin tepkisine neden oldu. 

Köy sakinlerinden Özmen Dündar adındaki bir vatandaş, insanların buraya gelerek, sağlığa faydalı olduğu hurafesine inanıp, ilici yediklerini söyledi. Yetkililere seslenen Dündar, bu durumun çözülmesini istiyor. 

Sivas'ta 50 Yıllık Ağaçları Bu Bahaneyle Katlettiler! (1)

Bilimsel Bir Kanıtı Yok!
Köy sakinlerinden Özmen Dündar, iliç yemenin bilimsel açıdan hiç bir faydasının olmadığını söyleyerek; “Ormanda dolaşıyordum bu manzara ile karşılaştım. Ağaçların kabuklarına soyarak ulaştıkları o maddeye bu yörede “İliç” denir. Kişi o maddeye ulaşmak için ağacı dibinden kesmiş bunu yiyenin şifa bulduğu bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülüyor. Aslında hiç birinin bilimsel açıdan ispatları yok. Yazık etmişler. En az 50 yıllık bir canlıyı hayattan koparmış. Çok üzüldük. Böyle tedavi yönetimi olamaz. Yetkililer bunun önüne geçsin” ifadelerini kullandı.

Sivas'ta 50 Yıllık Ağaçları Bu Bahaneyle Katlettiler! (2)

Kaynak: İHA