İran'ın Mahan Hava Yolları şirketinden Venezuelalı kargo şirketi tarafından satın alınan Boeing 747 kargo uçağına, ABD tarafından en konulduğu kaydedildi.

Kadın TIR Şoförü Köprüde Asılı Kaldı, Kurtarma Operasyonu Film Sahnelerini Aratmadı! Kadın TIR Şoförü Köprüde Asılı Kaldı, Kurtarma Operasyonu Film Sahnelerini Aratmadı!

İhracat Kısıtlamaları Gerekçesiyle El Konuldu

ABD Adalet Bakanlığından bu konu da kamuoyuna açıklama sundu. Açıklamaya göre Amerika'nın yaptırım uyguladığı İranlı şirketlerden Mahan Hava Yolları'nın Venezuelalı kargo şirketine sattığı Boeing 747 kargo uçağının, "İran'la ilgili ihracat kısıtlamaları" kapsamında el konularak Arjantin'den ABD'ye getirildiği belirtildi.

ABD'nin talep etmesi üzerine Arjantinli yetkililerin devreye girerek alıkoyduğu uçağa ihracat kontrol yasaları çerçevesinde el konularak ıskartaya çıkarttığı belirlendi.

‘Ulusal Güvenliği Tehdit Eden’

İhracat yasalarının çiğnendiği gerekçesiyle Uçağın satışına yönelik açıklamada  "Adalet Bakanlığı, ulusal güvenliğimizi tehdit eden art niyetli düşman uluslarla mücadele etmek için ABD yasalarını en etkin biçimde kullanmayı sürdürecektir" ifadesine yer verildi.

‘Utanç Verici Bir Operasyon’

Venezuela hükümetinden bu konuya ilişkin bir çıkış geldi. söz konusu uçağın ABD'ye gönderilmesi  hakkında "utanç verici bir operasyon"  diye bahseden hükümet, uçağın geri alınması için tüm mecralarda yasal hakların kullanılacağını ifade edildi.  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bu konuda  isyan ederek , ABD ve Arjantin'in, ticari ve sivil kurallarını hiçe saydığı  belirtti. Venezuelalı kargo şirketinin haklarını gasbedildiğine yönelik açıklama sundu. İranlı Mahan Hava Yolları şirketi ise konuya ilişkin açıklamasında el konulan uçakla herhangi bir bağının olmadığını ileri sürmüştü.

Editör: Merve Erol