Kayseri’de kuyumcular, vatandaşları ayarı düşük, ikinci basım çeyrek altın konusunda uyardı. Son dönemde ayarı düşük çeyrek altınların piyasada yayılmaya başladığını söyleyen kuyumcu Bayram Erdoğan, dışardan bakıldığında bu altınların normal altınlarla ayırt etmenin kolay olmadığını söyledi.

A W149090 02
Nereden Geldiği Bilinmiyor
Bu yıl itibariyle altın piyasasında dolaşan ayarı düşük altınların nereden geldiği ve hangi atölyelerde işlendiği bilinmiyor. Sahte altın yani darphane dışında basılan çeyrek altınlar piyasada yayılmaya başladı. Bu altınlar normal çeyrek altın ile aynı büyüklükte ve  aynı ağırlıkta olması nedeniyle fark kolay anlaşılmıyor.

Kazada Ölen Astsubay İle İlgili Kahreden Olay: Beni Buraya Gömün Kazada Ölen Astsubay İle İlgili Kahreden Olay: Beni Buraya Gömün

A W149090 03-1
Ayar Düşük, Fiyat Farkı Var
Merdiven altı basılan ayarı düşük altınların altınların kıymeti ortalama olarak piyasadaki gerçek altınlardan 250 TL ile 500 TL civarında daha düşük. Darphanenin dışında bu altınların basılması ve piyasaya da sürülmesi kanunen yasak.
Kuyumcu Bayram Erdoğan vatandaşlardan güvenilir kuyumculardan alışveriş yapmalarını ve özellikle çeyrek altın aldıklarında firmanın kendi kutusu, kurdelesinde isim yazması, küçük etiketlerinin olmasına dikkat etmelerinin istedi. Alışveriş sonrasında mutlaka ödemeyi yaptığına dair fiş yada  faturası gibi belgeleri yanlarına almalarında fayda olduğunu belirtti.

A W113913 01
 Sahte ile Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır
Bu altınların gerçek altından ayırt edilmesinin zor olduğunu ancak bazı detay hatalardan ayırt edilebileceğini dile getiren Erdoğan, “Darphanede basılan gerçek altın ile sahte çeyrek altının ayrılması noktasında vatandaşın yapacağı çok bir şey yok. Orijinal darphane altınını diğer sahte basım altınla yan yana koyup, dikkatlice pres baskısında  Atatürk figürünü ve diğer yazıları tam basamaz. Bu bir kanıt olabilir. Ayrıca ürünün sertliği de bunu gösterebilir ancak bunu vatandaş ayırt edemeyebilir. Ancak görüntüsünden ayırt edebilir” ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet Bolat