Çanakkale Savaşları sırasında büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı taarruz emri deşifre oldu. Savaşın yaşandığı dönem 19. Fırka Kumandanı görevinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ün o yıllarda kendi el yazısıyla Mehmet Şefik Bey'e yazdığı taarruz emrinde geçen ifadeler ortaya çıktı.

'Başarılarınızı Gündüz Gözüyle Görmek İsterim'

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, taarruz emrinde geçen ifadeleri ortaya koyarak, verilen bu emirin çok anlamlı olduğunu değindi.

'Ne Pahasına Olursa Olsun Taarruza Geçilmesi Gerekiyor'

Kaşdemir, "Bizzat Mustafa Kemal tarafından kaleme alınan ve imzalanan bu emirde, Şefik Aker Bey'e her ne pahasına olursa olsun taarruza geçilmesi gerektiğini ve bundan asla geri durulmaması gerektiğini ve mealen de 'Başarılarınızı gündüz gözüyle görmek isterim' dediğini burada görüyoruz" şeklinde konuştu.

'Çanakkale'nin Son Kale Olduğunu Herkes Çok İyi Biliyor'

Kaşdemir, çok büyük bir mücadele olduğunu söylediği Çanakkale savaşı için "Çanakkale geçilince İstanbul'a gelinmiş olacak. Çanakkale'nin son kale olduğunu herkes çok iyi biliyor" diye konuştu.

'Emirlerinde Bunu Görüyoruz'

Savaşta savunma yapan tüm kahraman askerlerin büyük bir bilinçle hareket ettiğini söyleyen Kaşdemir, "İşte o kahraman subaylarımızdan biri de Mustafa Kemal Atatürk. Zaten Mustafa Kemal, çok öngörülü, ileri görüşlü, çok başarılı, cesur, fedakar bir asker ama bir o kadar ciddi disiplinli ve kararlı bir asker. Emirlerinde bunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

'Sel Gibi Atılıp, Düşmanı Boğup Geri Püskürtüyor'

Kaşdemir sözlerinin devamında ise "Belki de o zor şartlarda ertelenebilecek, ertelenmesi düşünülen bir taarruzu bile asla gecikmeye mahal vermeden 'Başarılarınızı, taarruzu gündüz gözüyle görmek isterim' şeklinde ifade ediyor. Bu da şu demek oluyor; vakit geçirmeden, düşmana herkes bir sel gibi atılıp, düşmanı boğup geri püskürtüyor. Çanakkale işte böyle geçilmez oldu" şeklinde konuştu.

Bakan Özhaseki’ den Dikkat Çeken İbadet Açıklaması Bakan Özhaseki’ den Dikkat Çeken İbadet Açıklaması

'Çanakkale'deki Başarının Altındaki Temel Sebep Budur'

Mehmetçiğin büyük fedakarlığı ve kararlılığına değinen Kaşdemir, "Türk subaylarının da hem çok iyi sevk ve idaresi hem de büyük azmi ve disiplin sayesinde. Çanakkale'deki başarının altındaki temel sebep budur" dedi.

Kaynak: DHA