İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 31 Mart yerel seçimlerine 6 gün kala İçişleri Bakanlığı olarak yerel seçimlerin huzur ve güven ortamda geçmesi, halkın iradesinin tam olarak sandığa yansıması için çalışmalarını büyük bir hassasiyetle sürdürdüklerini dile getirdi.

Ali Yerlikaya, “Seçim güvenliğini; bakanlığımızın yanı sıra, Yüksek Seçim Kurulu, il ve ilçe seçim kurulları ve ilgili tüm kurumlarla tam bir koordinasyon içerisinde kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz. Biliyorsunuz, Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla seçim takvimi 1 Ocak'ta başladı.” diye konuştu.

Büyükşehir Meclisi'nde Yeni Dönem Başladı! Yeni Komisyon Üyeleri Belli Oldu? Büyükşehir Meclisi'nde Yeni Dönem Başladı! Yeni Komisyon Üyeleri Belli Oldu?

Yüzde 90’a varan Katılım Oranı!

Geçen seneki seçimlerde yüzde 90’a varan katılım oranı sağlandığını belirten Bakan Yerlikaya, “Biliyorsunuz geçen yıl, 2 büyük seçimi tecrübe ettik: 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimleri ile 28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı Seçimleri. Ülke olarak yüzde 90'lara varan rekor bir katılımla halkımızın iradesi bu seçimlerde de sandığa yansıdı.

Şimdi önümüzde, 31 Mart Mahalli Seçimleri var. 85 milyon vatandaşımızın her birinin gönül rahatlığıyla sandığa gitmesi ve milli iradenin sandığa yansıtabilmesi için valiliklerimizle, jandarmamızla, polisimizle, tüm kolluk kuvvetlerimizle; hukuk devleti sınırları içerisinde A'dan Z'ye her türlü tedbiri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz.

594 bin Personel Görevlendirildi!

Bakan Yerlikaya, “31 Mart Mahalli Seçimlerinde, seçim güvenliği kapsamında; 324 bin Emniyet Genel Müdürlüğü, 197 bin Jandarma Genel Komutanlığı, 2 bin 850 Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 53 bin güvenlik korucusu ve 17 bin gönüllü güvenlik korucusu olmak üzere toplam 594 bin personelimiz görevlendirildi” ifadelerini kullandı.

Bakan Ali Yerlikaya sözlerinin devamında, “81 ilimizin tamamında her şehrimizde, her sokakta içişleri ailemizle inşallah huzur ve güven içerisinde bir seçim ortamı yaşayacağız. 31 Mart Mahalli Seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı” diye konuştu.

Muhabir: Ali Yalçıntaş