Ticaret Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, “Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TD IHK) 20. Kuruluş Yıldönümü Programına katılmak üzere TOBB Başkanımız ile birlikte Berlin’e geldik.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Eski Başbakanı Sayın Gerard Schröder’in teşrif ettikleri etkinlikle 20 yıl önce Köln’de kurulan TD-IHK’nın bugün toplam 452 üyesi arasında Türkiye’den de yaklaşık 154 Oda ve Borsamız yer almaktadır. Diğer üyeler ise yine Türkiye ve Almanya’daki firmalardan oluşmaktadır” denildi.

Bakan Bolat Almanya

Emekliler İçin İkinci Adım! Emekli Kartı ve Bankalarla Protokol Detayı! Emekliler İçin İkinci Adım! Emekli Kartı ve Bankalarla Protokol Detayı!

‘500 Bin Kişiyi İstihdam Etmektedir’

Bakanlık konuya ilişkin, “Türk-Alman ekonomik ilişkileri son dönemde artan bir ivmeyle oldukça olumlu seyretmektedir. Almanya ile ikili ticaret hacmimiz 2023 yılında 50 milyar dolara ulaşmıştır. 8 binden fazla Alman firması Türkiye’de faaliyettedir. Almanya, ülkemizdeki doğrudan yabancı yatırımcılar içerisinde en üst sıralarda yer almakta olup, 2023 yılında Almanya’dan ülkemize 687 milyon dolar tutarında doğrudan yatırım gerçekleştirilmiştir.  Almanya’da yaşayan soydaşlarımız ve vatandaşlarımız ikili ilişkilerimizin en önemli unsurudur. Almanya'da takribi 80 bin Türk girişimcisi yılda 80 milyar avro ciro yapmakta ve 500 bin kişiyi istihdam etmektedir. Sivil Toplum Kuruluşlarının Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin daha da geliştirilmesine yapmış oldukları katkıları memnuniyet verici buluyoruz” açıklaması yapıldı.

Kaynak: Haber Merkezi