Sicil affı ve devlet destekli borç kapatma kredisi için hazırlıkların yapıldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Yurthaber'in aktardığı bilgilere göre sicil affı, gerekli şartları yerine getiren vatandaşların borçlarının silinmesini kapsıyor. Buna göre vergi borçları, trafik cezaları, SGK primleri gibi çeşitli kamu borçları devlet tarafından affedilecek. Bu aftan yararlanmak isteyen kişiler ise belirtilen koşulları yerine getirmesi gerekecek.

Para Ayhan Bora

İşte O Şartlar

Yapılan borçların belirli bir tarih aralığında olması, ödenmemiş olması ve belirli gelir kriterlerini sağlaması gerekiyor. Sicil affı, taşıt, konut, ihtiyaç kredileri ve kredi kartı borçları olan vatandaşların kara listeden çıkmalarına yardımcı olacak.

Eski Bakan Tarih Verdi! Emekli Maaşlarına Refah Payı Geliyor! Eski Bakan Tarih Verdi! Emekli Maaşlarına Refah Payı Geliyor!

Para3

Devlet destekli borç kapatma kredisi ise, borçlu vatandaşların birikmiş borçlarını daha uygun koşullarla yeniden yapılandırmasına olanak sağlayacak. Bu krediler, kişilerin yüksek faizli borçlarını daha düşük faiz oranlarıyla yeniden yapılandırmasını sağlayarak, yüklerini hafifletecek.

Para Kullan Haber 1

Fakat bu kredilerden yararlanabilmek için bankaların belirlediği bazı koşulları yerine getirmek gerekiyor. Kredi notu, gelir düzeyi ve kredi geçmişi gibi faktörlere bakılacak. 2024 yılı için getirilecek olan sicil affının detayları henüz netleşmiş durumda değil. Kimlerin bu aflardan yararlanabileceği belirsizliğini korurken, Resmi Gazete'de yayımlanacak olan düzenlemelerle beraber borçlu vatandaşlar sunulan bu fırsatlardan yararlanabilecekler.

Kaynak: Haber Merkezi