Yerel seçimlere kısa bir zaman kala belediyelerde Başkanlık yarışı kızışıyor. Anketçiler ise yayınladıkları anketlerle gündem oluyor.

Araştırma şirketleri her seçim öncesi yaptığı anketlerle ön plana çıkmaya çalışırken öyle bir anket çalışması yapıldı ki yok artık dedirtecek cinsten. 

Kayseri'ye Yapılacak Projeleri Heyecanla Bekliyorum Kayseri'ye Yapılacak Projeleri Heyecanla Bekliyorum

31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere kısa bir süre kaldı. Belediye Başkan adayları son haftaya girilirken vatandaşlara projelerini anlatıyor. 

Kıyasıya yarışın olacağı yerel seçimlerde kazanan başkanlar 5 yıl süre ile başkanlık koltuğuna oturacak. Her seçim döneminde bir çok araştırma şirketi anketlerini yayınlarken bazı anket şirketleri ise taraflı yayınlar yaparak güven kaybediyor. Bu nedenle, vatandaşlar hizmet ve projelere daha önem verirken anket sonuçlarından etkilenen insanların oranının çok az olduğu görülüyor. 

İşte bir araştırma şirketinin anket sonucu:

Yerel Seçim Haritası

Yerel seçimler öncesi paylaşılan anket sonucu şaşırtırken sosyal medyada vatandaşların tepkisine neden oldu. Vatandaşlar bu tarz anketler için, "Yok artık", "Bu kadarına da pes", "Bu kadarı da fazla", "Gerçekten çok yanıltıcı anket" diyerek tepki gösterdiler.

Anketçi

İşte anket şirketinin geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı seçimleri 1. Tur öncesinde yaptığı anket çalışması. Söz konusu ankette Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 53.1 oy oranı aldığını gösterirken Recep Tayyip Erdoğan'ın ise 44.8 aldığı görüldü. Ancak seçim sonuçları anket sonuçlarının tam tersi çıktı. Bu da vatandaşların Araştırma şirketlerine olan güveninin azalmasına sebep oluyor. 

Muhabir: Volkan Türkmenoğlu