Yaşanan psikolojik yıkım insanların psikoloji bölümlerine yoğun talep göstermesinde ve ansiyete vakalarının artmasında büyük bir rol oynadı. Asrın felaketi, insanların her an deprem olacak korkusuyla yaşamalarına neden olmaya devam ediyor.

Depremin Kahramanmaraş merkezli olması nedeniyle, Kayseri'de depremi en çok hisseden illerden biri olmuştu. Bu sebeple Kayseri halkında deprem korkusu sebebiyle deprem anksiyetesi vakaları arttı.

Anksiyete

Kayseri Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Muhammed Emin Dağüstü, deprem sonrası anksiyete vakalarının yüzde 400 arttığını belirterek şunları söyledi: "Başvuran kişilerin neredeyse hepsinde deprem gündemi vardı. Normalde çocuğum okulda başarısız mı olacak, sınavını kazanamazsa, istediğimi evi alamazsam, gelecek ay borcumu ödeyemezsem endişelerini yaşarken birden bire her şeyi kaybettiğimiz deprem oldu.

 Depremin insan ruh sağlığı üzerindeki büyüklüğünü kestirmek kolay değil. Bir kişinin depremden etkilenmesi ve bu acıları halen yaşıyor olması onun ruhsal olarak hasta olduğu anlamına da gelmez. Herkesi etkileyebilecek bir şey.

Şuanda da zaman geçtiği için yavaş yavaş unutuyoruz ama bu unutma bastırmanın unutması değil de, bu konuda önlemleri alma, neler yapılabileceğini bilme, karşılaşırsa da ne yapacağını kestirebilme süreci olursa sağlıklı olur. Sanki hiç olmamış gibi inkar ederek değil de, hatırlatmaya yönelik şeyler yapıyoruz" diye konuştu.

Fahrettin Koca'dan Şaşırtan Açıklama Fahrettin Koca'dan Şaşırtan Açıklama

Depremmm

Hastalarının depremin tekrar olabileceği konusunda endişelerinin devam ettiğini söyleyen Emin Dağüstü, "Başvuran kişilerin neredeyse hepsinde deprem gündemi vardı. Normalde çocuğum okulda başarısız mı olacak, sınavını kazanamazsa, istediğimi evi alamazsam, gelecek ay borcumu ödeyemezsem endişelerini yaşarken birden bire her şeyi kaybettiğimiz deprem oldu.

 Depremin insan ruh sağlığı üzerindeki büyüklüğünü kestirmek kolay değil. Bir kişinin depremden etkilenmesi ve bu acıları halen yaşıyor olması onun ruhsal olarak hasta olduğu anlamına da gelmez. Herkesi etkileyebilecek bir şey.

Şuanda da zaman geçtiği için yavaş yavaş unutuyoruz ama bu unutma bastırmanın unutması değil de, bu konuda önlemleri alma, neler yapılabileceğini bilme, karşılaşırsa da ne yapacağını kestirebilme süreci olursa sağlıklı olur. Sanki hiç olmamış gibi inkar ederek değil de, hatırlatmaya yönelik şeyler yapıyoruz" ifadelelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek