Milyonlarca emeklinin gözü Temmuz’da gelecek olan zamlardayken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda çalışmalar başladı.  Emeklilere uygulanacak olan Temmuz ayı zamları için geri sayım başladı. Emekli maaşları için iki formül masaya yatırıldı. Yeni formüller ile birlikte yeni tablo ortaya çıktı. En düşük emekli aylığının ne kadar olacağı merak edilmeye başlandı.  SSK, Bağkur, memur emeklileri ve memurların zam oranlarında netlik sağlanacak. 

Zamlar Bitmedi! İşte Büyük Zam Haberi Zamlar Bitmedi! İşte Büyük Zam Haberi

Refah Payı Olacak

Emekli maaşları için bahsi geçen ilk formül refah payı olacak. Refah payının sağlanması durumunda tüm emeklilerin zam oranında eşitlenme olacak. Memur emeklilerinin aylıklarına yapılacak artış SSK ve Bağ-Kur'luların seviyesine çıkarılabileceği gibi, tüm emeklilere refah payı eklenerek zam oranları yükseltilebilecek. Her iki formül de emeklilerin zam oranını eşitleyecek. İlk formül hayata geçirilirse memur emeklilerine 5.45 puanlık refah payı verilerek tüm emeklilerin zam oranı yüzde 25.46'da eşitlenebilecek. 

Zam Oranı Yüzde 30 Eşitlenebilecek

İkinci formülün uygulanması halinde ise verilecek refah payı tüm emeklilerin zam oranını yükseltecek kadar olacak. Örneğin; tüm emeklilerin zam oranı yüzde 30'da eşitlenebilecek.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşlarında taban aylığın yükseltilmesi ve refah payının artırılması için çalışmalara başlandı. Maaş zammında esas alınan kök aylık enflasyon oranında artırılması konuşuluyor. En düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL olması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi