Türk Patent ve Marka Kurumu paylaştığı istatistiklerde, 2023 yılına ait yerli ve yabancı patent ve başvuru sayılarını açıkladı. Şehir bazında yapılan istatistiklerde Kayseri’de dikkat çekti.

Açıklanan rakamlara göre; 16 bin 433 patent, 3 bin 400 faydalı model, 183 bin 149 marka ve 58 bin 76 tasarım olmak üzere toplamda 261 bin 58 başvuru yapıldığı bilgisi verildi.

En Çok Patent Başvurusu Yapan Şehirler! Listede Kayseri Var Mı?

En Çok Başvuranlar

İstanbul, 3 bin 526 başvuru ile patent başvurularında 1. sırada yer aldı. Türk Patent’e göre İstanbul, bir çok kategoride ilk sırada yer aldı.  İstanbul’u 1327 başvuru ile Ankara, 509 başvuru ile Bursa, 429 başvuru ile İzmir, 415 başvuru ile Kocaeli takip etti.

En Çok Patent Başvurusu Yapan Şehirler! Listede Kayseri Var Mı?

En Az Başvuranlar

Hakkari, Sinop ve Kilis 1’er patent başvurusu yaparak açıklanan listenin sonunda yer aldılar. Listenin en dikkat çeken şehirlerinden Bayburt ise hiç patent başvurusu yapmayan tek şehir oldu.

Kayseri Dikkat Çekti

Tasarım başvurularında Kayseri Yükselişe geçen şehirler arasında yer alarak dikkat çekti. Tasarım başvurularında ise 20623 başvuru ile İstanbul 1. sırada yer alırken, Bursa 4 bin 650 başvuru, Ankara 3 bin 709 başvuru, Kayseri 3 bin 464 başvuru, Gaziantep ise 2 bin 754 başvuru yaparak İstanbul’u takip etti.

En Çok Patent Başvurusu Yapan Şehirler! Listede Kayseri Var Mı?

Yerli Patent Başvuruları

Yerli patent ve faydalı modelde en çok başvuru yapılan alan Motorlu kara taşıtı oldu.

TÜRKPATENT NACE kodu verilerine göre; 2023 yılı içerisinde yerel patent ve faydalı model başvurularında motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı, büro makineleri ve bilgisayar imalatı, mobilya imalatı; başka yerde sınıflandırılmamış diğer imalatlar, tıbbi ve cerrahi teçhizat ile ortopedik araçların imalatı ve eczacılık ürünlerinin, tıbbi kimyasalların ve botanik ürünlerinin imalatı ilk beş sırada yer alıyor.

Kayseri'de Hobi Bahçelerine Zam Geldi! Yeni Fiyatı Ne Kadar Oldu? Kayseri'de Hobi Bahçelerine Zam Geldi! Yeni Fiyatı Ne Kadar Oldu?

En Çok Patent Başvurusu Yapan Şehirler! Listede Kayseri Var Mı?

Yurtdışı Başvuruları

Yurt dışından Türkiye’ye gelen yabancı patent ve faydalı model başvurularında ise; eczacılık ürünlerinin, tıbbi kimyasalların ve botanik ürünlerinin imalatı, diğer özel amaçlı makinelerin imalatı, ana kimyasal maddelerin imalatı, tıbbi ve cerrahi teçhizat ile ortopedik araçların imalatı ve genel amaçlı diğer makinelerin imalatı yer alıyor.

Kaynak: İHA