SSK, Bağkur ve memur emeklilerinin gözü temmuz ayında yapılacak emekli zammındayken emekli aylığına yönelik yeni formüller ortaya çıkmıştı. Emeklilere refah payı, seyyanen zammın ardından gündeme gelen bu formüller içine bir yenisi daha eklendi.

Milyonlarca emekli gözlerini Temmuz ayına çevirdi. Temmuz ayı öncesi ek zamma kapılar kapandı. Bu kapsamda maaşlara refah payı eklenip eklenmeyeceği gündeme gelmeye başladı.

Zam Tablosu Netleşecek

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 3 Haziran 2024 Pazartesi günü mayıs ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından zam için bir ipucu daha gelecek. Mayıs, haziran ve temmuz enflasyonlarının açıklanmasıyla zam tablosu da netleşecek.
Refah payı artışının yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu olurken beklenen açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi. Yaptığı açıklamada Işıkhan Temmuz ayını işaret ederek beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6.70, şubat için yüzde 4.53, mart için 3.16 ve nisan ayı için de 3.18 enflasyon farkını hak etmiş oldu. Böylece SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammında 4 aylık kesinleşen zam oranı yüzde 18.72 olarak belirlendi.

En Düşük Emekli Maaşının Değişmesi Bekleniyor

Temmuz zammı döneminde taban aylıkların da düzenlenmesinin gündeme geleceği konuşulurken 6 aylık enflasyon farkı tahminlerine göre en düşük maaş 12 bin 546 olarak hesaplandı. Ortaya çıkan yeni formülle birlikte yıllık TÜFE maaşlara yansıması durumu hesaba katılarak en düşük emekli maaşında rakamın değişeceği konuşuluyor.

Benzine Zam mı Geliyor? İşte Detaylar… Benzine Zam mı Geliyor? İşte Detaylar…

Emeklinin Taban Aylığı 13 Bin 800 Liraya Ulaşacak

Merkez Bankası'nın açıkladığı yüzde 38 olan enflasyon hedefinin yansıtılması halinde de emeklilerin taban aylığı 13 bin 800 liraya ulaşacak.

Kaynak: Haber Merkezi