İlkbahar aylarında doğada bulunan kenger bitkisinin kökünden elde edilen kenger sakızının bir çok faydası bulunuyor. Doğada toplanması zor olması ve toplayan kişi sayısının da az olması nedeniyle kenger sakızın fiyatı altınla yarışır oldu. 

Kenger Sakızı Sivas Altın Fiyatlarıyla Yarışıyor
Kenger sakızının diş sağlığına, mide ağrısına ve sindirim sistemine, baş ağrısına, migrene ve yüz felci geçiren kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına faydası bulunuyor.

Toplaması Zor!

Sivas’ta kenger sakızı satışı yapan ve sakızın fiyatının çeyrek altını geçtiğini belirten Abdurrahman Güler, “Bu sakız topraktan çıkartılan bir sakızdır. Kenger otunu bıçakla kesip kanatıyorlar. O kesikten toprağa beyaz bir sıvı akıyor. Birkaç gün kuruması bekleniyor ve daha sonra topraktan toplanıyor. Toplanması oldukça zahmetli. Kenger sakızına oldukça rağbet var" ifadelerini kullandı.

Mehmet Özhaseki Pınarbaşı'na Geliyor! Mehmet Özhaseki Pınarbaşı'na Geliyor!

Kenger Sakızı Sivas Altın Fiyatlarıyla Yarışıyor

Altına Kafa Tutuyor!

Kenger sakızının fiyatının altınla yarıştığını vurgulayan Güler, "Özellikle midesinde rahatsızlık olan, yüz felci geçiren, kulak ağrısı olan insanlara çok faydalı bir sakız. Şu an sakızın tanesi 20 lira, bir kilogram fiyatıysa 5 bin lira. Kilogram fiyatı çeyrek altını geçti yarım altınla yarışır hale geldi. Bu sakızı aldıklarında ilk önce iyice yıkamalılar. Bir hafta boyunca çiğnenebilir” diye konuştu.

Kenger Sakızı Sivas Altın Fiyatlarıyla Yarışıyor

Kaynak: İHA