Futbola yeni bir kural geliyor FIFA tarafından geliştirilen bu kart sistemi ile futbolun kuralları yeni baştan yazılıyor. Bildiğimiz üzere futbolda sarı ve kırmızı kart olmak üzere iki kart bulunuyor. Sarı kart uyarı niteliği kırmızı kart ise oyundan ihraç anlamına geliyor.

Süper Lig'de Hakemler Açıklandı! Kayserispor Maçını Kim Yönetecek? Süper Lig'de Hakemler Açıklandı! Kayserispor Maçını Kim Yönetecek?

Mavi Kart Ne Anlama geliyor?

FIFA’nın yaptığı açıklamalarda mavi kart gören futbolcu oyundan 10 dakika boyunca ihraç edileceği açıklandı. Bir oyuncu iki mavi kart görmesi halinde oyundan tamamen ihraç edilecek. Bir sarı kart ve bir mavi kart görmesi halinde de kırmızı kart niteliği taşıyacak.

İtirazın Önüne Geçmek İstiyoruz

Sarı Kartın caydırıcı olduğunu düşünmeyen yetkililer böyle bir yenilik ile futbola çağ attırmayı hedefliyor. IFAB CEO’su Lukas Brud şu ifadeleri kullandı “Oyuncular hakeme itiraz ettiklerinde veya uygunsuz sözler söylediklerinde sarı kart görmekten korkmuyorlar. Ancak maçın belli bir kısmında 10 dakika kenara gelmek gibi bir ceza alırlarsa bunu ciddiye alırlar. Basketbol ve Ragbide olduğu gibi futbolda da sadece takım kaptanları hakemlerle iletişim kurabilmeli. Bu yolun işe yaradığı çok açık” dedi.

Mavi Kart Dönemi Ne zaman Başlıyor?

Geçici men cezaları bu yaz Avrupa Şampiyonası'nda ya da 2024-25 Şampiyonlar Ligi'nde kullanılmayacak. İlk olarak ise FA CUP ’ta kullanılması bekleniyor.

Muhabir: Emirhan Karapınar